Брнабић: Милијарда евра у пројектима Европске инвестиционе банке
БЕОГРАД: Србија је са Европском инвестиционом банком у последњих 10 година реалзовала пројекте у вредности од седам милијарди евра, а у току су пројект вредни милијарду евра, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић и најавила реализацију низа нових међу којима је и реконструкција Клиничког центра Србије, која ће почети у јуну.
Брнабић је након разговора са председником ЕИБ, Вернером Хојером, новинарима у Влади Србије, рекла да су пројекти реализовани са том финансијском институцијом највећи показатељ колико је ЕУ важна за нашу земљу.
Као показатељ успешне сарадње ЕИБ и Србије, Брнабић је навела реконструкцију Клиничког центра Ниш, у који је уложено 52 милиона евра, као и рекострукцију других здраствених центара које ће тек почети.
"Крећемо у јуну са реконструкцијом Клиничког центра Србије, а затим ће се радити и на другим клиничким центрима. Поред здравства, заједно радимо и на више пројеката у области ИТ индустрије, истраживања, иновација, старт-уп пројеката...Ти пројекти су вредни око 65 милиона евра", рекла је Брнабић.
Пројекти који се тичу локалне инфраструктуре, наводи она, односе се пре свега на водоснабдевање и отпадне воде и вредни су 50 милиона евра.
"Оно што је следећи велики приоритет је аутопут Ниш-Мердаре-Приштина-Тирана-Драч и ту смо почели да радимо на документацији. Јуче је потписан споразум са Сматсом и мањи, али важни пројекти подршке малим и средњим предузећима", навела је премијерка.
Она се осврнула и на пројекат "Сћоол connеctivity" који је вредан 70 милиона евра, а чији почетак се очекује до краја године.
"Ми смо урадили шта смо могли као влада, повезали смо основне школе и дали им интернет, наставили смо тако и са средњим школама, почели смо и е-дневник и дигиталне уџбенике", навела је Брнабић и додала да очекује да ће се разговори са Европском инвестиционом банком ускоро завршити, те да ће бити изабрана најбоља понуда и пројекат кренути са имплементацијом.
Председник Европске инвестиционе банке Вернер Хојер рекао је да су најважнија ствар у спровођењу пројеката људи и побољшање услова за њихов живот.
Он је истакао да је Србија "изнад многих земаља ЕУ" у неким областима, а нарочито у области дигиталног, где је чак авангарда за многе земље Европе.
Хојер је навео да види колико је Србија напредовала, на путу ка ЕУ, али у другим областима, те подвукао да Европска банка не би давала позајмице и финансирала пројекте у земљи у коју нема поверења.
"Ми смо један од највећих позајмљивача и све што радимо са Србијом значи да постоји жеља за реализацијом пројеката у Србији", рекао је он.
ИТ сектор забележио раст у прва два месеца 34 одсто
Скупом у Палати Србија данас је обележен Међународни дан девојака у Информационо-комуникационим технологијама, а премијерка Ана Брнабић поручила је да је ИТ сектор највећи потенцијал Србије који је у прва два месеца ове године забележио раст од 34 одсто.
Брнабић је охрабрила девојчице да своје идеје и визију које имају у области ИТ остваре, као и да не дозволе да им било ко икада каже да нешто не могу да ураде.
"Немојте да се плашите да покушате, и неуспех је део успеха, можда његов најбољи део. Ако паднете подигните се и наставите даље" додала је премијерка и нагласила да данас живимо у земљи у којој су на руководећим положајима у држави жене, а да је она прва жена премијер у Србији.
Поновила је да ће у наредне три године у инфраструктуру за ИТ Влада Србије уложити око 65 милиона евра.