Папирологија одложила пут Нина и Рина за Јужну Африку
БЕЧЕЈ: Папир јесте лако поцепати, али је његова моћ итекако значајна. У то се уверио авантуриста и хуманиста Нинослав Нино Трајковић (24) из Бечеја, који је због папирологије одложио планирани полазак на дуг пут преко три континента.
Првобитно је била жеља да се стартује истог датума као и лане када је са пријатељем кренуо ка Монголији, 20. априла, када је успешно започета и касније окончана експедиција дуга 20.000 километара.
„Иако сам имао обећање да ће ми до 20. априла стићи један од потребних папира AMSS, он стиже тек за дан два. Визе Судана и Јужне Африке сам пре неколико дана преузео у Софији, а визу Етиопије добићу, како су ми саопштили, кад стигнем у Египат. Како се без папира не може на пут, све сам пролонгирао за пет дана. Тако, коначно полазим 25. априла у 10 сати са Аутобуске станице у Бечеју“, рекао нам је Нинослав Трајковић.
За разлику од прошлогодишње авантуре, сада Нино у свом југићу Рину, креће на пут сам. Пријатељ из детињства и лањски сувозач Ђорђе Илчешин због приватних обавеза не може да му се придружи, али ће свим срцем и душом бити уз њега.
„Ђорђе и ја ћемо бити свакодневно у вези. Он ће бити информациони центар, коме ћу слати вести, а он ће их дистрибуирати медијима, донаторима и свима заинтересованима“, додаје Нино и искрено жали што му друштво неће правити Ђорђе.
Преостале дане до пута Нино ће искористити да још једном тестира времешни „југо корал 55“ стар 28 година, који је доста претрпео током пута до Монголије и назад, а сада креће у нове изазове.
„Овог пута ми је техничка подршка вулканизерска радња ГТЦ и њен власник Стеван Мандић. Имам информацију да на афричком континенту нема гасних станица, а и бензинске станице нису „на сваком кораку“, па смо резервоар за гас од 45 литара прерадили за бензин. Са постојећим резервоаром од 30 литара и канистером од 25 литара у гепеку, обезбеђен сам за вожњу од нешто преко 1.000 километара.
Иначе, пут до Кејптауна и назад дуг је око 17.500 километара и да бих га савладао треба да прођем кроз 15 земаља. Многи ми веле да безбедност није загарантована, али сам оптимиста, јер ово је хуманитарна експедиција у корист лечења суграђанке Иване Ћурчић, која је пре пет година оперисала тумор на кичми и остала везана за инвалидска колица, али јој то није сметало да у међувремену стекне факултетску диплому и даље се бори да стане на своје ноге“, рекао нам је Трајковић.
В. Јанков