Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕК: Србија и ЦГ највише напредовале, Турска назадује 

17.04.2018. 17:38 17:43
Пише:
Фото: Tanjug (video)

СТРАЗБУР: Европска комисија је у Стразбуру прихватила извештаје о напретку држава региона ка чланству у ЕУ у којима се, између осталог истиче, да су Србија и Црна Гора највише напредовале, Косово* напредује успорено, док Турска назадује. Реч је о извештајима о напретку Србије, Црне Горе, БиХ, Македоније, Косова*, Албаније и Турске.

Најдаље су, како је констатовано, у процесу одмакле Црна Гора и Србија.

Македонија и Албанија имају статус кандидата и чекају датум за отварање преговора, док  је БиХ недавно предала Упитник и чек мишљење Комисије о захтеву за чланство.

Косово* бележи најспорији напредак, а уз то пет земаља чланица ЕУ не признају једнострано проглашену косовску независност, пренеле су агенције.

Комисија је препоручила отварање преговора са Албанијом, уз оцену да је та земља постигла добар напредк, посебно у областима реформе јавне управе, јачању независног судства, борби против тероризма и организираног криминала, заштити људских права и права мањина.

Позитивно је оцењен и напредак Македоније, која је статус кандидата има још од 2005, али је њено отварање преговора у застоју због протвљења Грчке због имена те бивше југословенске републике.

Чињеница да Атина и Скопље већ неколико месец преговарају о промени имена Републике Македоније, у Европској комисији су овог пута оптимистичнији да ће се решењем вишегодишњег спора, коначно тој држави омогућити скорије отврање преговора.

Комисија је подсетила на раније промовисану стратегију о проширењу Уније на земље Западног Балкана, која, како се наводи, неће dozvolliti пријем у чланство државама које prеthodnе не реше све своје билатералне спорове.

Што се тиче БиХ, која је у прошлом извештају бележила спори напредак, овог пута је позвана да хитно измени изборно законодавство, које ће омогућити одржавање избора на свим нивоима планираних у октобру ове године, али и касније формирање власти.

Политички лидери у БиХ тврде да имају вољу за измену изборног законодавства, али резултата нема, а рок за тај посао је веома кратак и морао би бити завршен најкасније до 7. маја.

Црна Гора је до сада отворила 30 поглавља, од којих су три привремено затворена. У извештају стоји да је Црна Гора наставила напредак, посебно у области правног и институционалног оквира.

Замерка се односи да учнак спроведених реформи не даје видљиве резултате, као да нема напретка у подручју слободе изражавања.

Косову* је генерално приписан спор напредак с обзиром да пет држава чланица не признаје једнострано проглашену независност, а истовремено се очекује да се се више ангажује у дијалогу са Београдом, с пбосебни нагласкокм на потребу спровођења свих споразума постигнитих током тог дијалога.

Највише критика је, наводи се, упућено ка Турској, где се у затворима налази око 150 новинара, те да је ванредно стање, проглашено након неуоспешног војног удара у лето прошле године, искоришћено за масовни обрачун с политичким противницима.

Медији у региону пренели су да је најснажнију поруку са данашње седнице Европског парламента упутио председник ЕК, Жан Клод Јункер, који је рекао да ЕУ мора да пружи еуропску перспективу земљама југоисточне Европе како би се избегло понављање ратних сукоба из 90-тих.

Ако се не отворимо земљама у том изузетно компликованом региону, ако  им не пружимо европску перспективу, имаћемо поновно рат у том подручју какав смо имали 1990-тих, рекао је Јункер.

Хан: Западни Балкан је на добром путу

Комесар за преговоре о приступању Јоханес Хан оценио је да извештаји о напретку земаља Запдног Балкана у процесу проширења показују критике, али да су превасходно позитивни и оптимистични за регион.

На добром смо путу, али још нисмо завршили посао, поручио је Хан на представљању извештаја у Стразбуру.

Комесар ЕУ каже да резултати изнети у овогодишњем Пакету проширења показују да политика проширења, иако стриктна, доноси резултате.

Циљ ове политике је да се извезе стабилност, а не да се увози нестабилност. И то мора бити јасно грађањима ЕУ, поручио је Хан. 

Он је оценио да је ове године дат нови динамизам политици проширења, да земље региона показују резултате, али да и даље нема места опуштању.

Оно што је важно јесте побољшати пословну и инвестициону климу и напредовати у области владавине права. Висока незапосленост међу младима забрињава, а мора се напредовати и на пољу бољи добросуседских односа у региону, каже европски комесар.

Хан понавља да је напредак на евроинтегарционом пут заснован на резултатима које свака од земаља постиже и да од тога, колико су земље “брзе и ефикасне“, зависи како ће бити награђене.

Јоханес Хан поново наглашава да код реформских процеса квалитет иде испред брзине.

Пише:
Пошаљите коментар