ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ – УРЕЂИВАЊЕ БАШТЕ: Најтраженије старе сорте воћа
Са првим сунчаним и топлијим данима сви се журе да отпочну радове у башти. Ипак, овог пролећа баштовани су због мартовског снега морали да на кратко одложе алате.
Стручњаци увек саветују да, тек када престане опасност од касних пролећних мразева, саднице које нису засађене током јесени, могу да нађу место у башти. Време за садњу је, како кажу они, погодно све док биљке не почну да листају. У расадницима у Новом Саду и околини, као и на градским пијацама у априлу понуда сезонског цвећа, семења и садница воћака је најразноврснија.
Цене садница воћа у расадницима и пијацама крећу се од 250 до 400 динара, а према речима продаваца, Новосађани се протеклих година све више распитују за старе сорте које су отпорне на болести и прилагођене нашим климатским условима.
Најповољније су саднице јабука, попут златног и црвеног делишеса које стају око 250 динара, а за шљиве, крушке виљамовке, трешње, вишње и виноградарску брескву продавци траже око 350 динара.
Саднице бобичастог воћа, које су последњих година постале популарне због благотворног дејства на организам, могу се пазарити у расадницима, пољопривредним апотекама или викендом на пијацама. Познате сорте грожђа попут кардинала, хамбурга и афус алија коштају 150 динара, расад јагода од 60 до 100, малина и купина од 120 до 200, огрозда, рибизла и двогодишње ароније око 300, док је goyi најсупљи и кошта око 500 динара.
Семење повртарских култура може се наћи у пољоприврединм апотекама, пијацама па чак и мега маркетима још од краја фебруара. Цена зависи од количине семења које је у паковању, па је обично неопходно издвојити између 30 динара за кесицу блитве, ротквица или салате и 200 динара за 100 грама бораније. Почетком априла тражени су кромпир чија цена се креће око 700 динара за десет килограма и arpayik за који је потребно издвојити 200 динара по килограму.
На Футошкој пијаци могу се наћи семена егзотичних и ретких биљака чија цена је нешто виша. Тако се семе мексичке хабанера паприке продаје по 200 динара, италијанског чери папрадајза за 150, а има и семења кивана, папаје и јапанске тикве.
Април је право време за улепшавање врта или балкона због дужих и влажних дана који погодују расту цвећа. Тек прошле седмице на новосадским пијачним тезгама се у понуди нашло цвеће. Саднице жбунастих, патуљастих и многоцветних ружа коштају од 150 до 250 динара, мушкатле од 150 до 200 динара, док су хибридна семена кадифа и каранфила од 100 до 150 динара, док се десет луковица далија, кана, гладиола и љиљана могу пазарити за 150 до 200 динара.
Наравно, не сме се заборавити и на прихрану цвећа и садница. Ове препарате најбоље је купити у пољопривредним апотекама и посаветовати се око правилне употребе. На тржишту се могу набавити универзална вештачка ђубрива, као она специјана за цитрусе, мушкатле, поврће, а коштају од 350 до 600 динара.
С. Ковач