Још три дана отворен конкурс за бесплатну рехабилитацију у бањама
НОВИ САД: Остало је још три дана до истека рока за пријаву на овогодишњи оглас који је расписао Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање за одлазак пензионера на бесплатну десетодневну рехабилитацију у некој од 25 бања у Србији. Рок за пријаву истиче у петак, 13. априла.
Право да се јаве на конкурс имају пензионери из категорије запослених, самосталних делатности и пољопривредника, чија пензија не прелази суму од 24.980 динара. Услов је и да немају друга лична примања, као и да нису користили бесплатан боравак о трошку Фонда ПИО у последњих пет година.
Уз пријаву прилаже се и последњи пензијски чек или пензионерска картица, уколико је пензионер већ има, доказ о висини пензије остварене по међународним уговорима, расположива документација и изјава где желе да иду на опоравак.
У бесплатну рехабилитацију укључени су трошкови превоза у висни цене аутобуске карте, односно возне другог разреда. Фонд ће сносити и трошкове за пратиоца детета које користи породичну пензију по основу неспособности за самосталан живот и рад, док ће и слепи пензионери који добијају рехабилитацију о трошку Фонда имати пратиоца, коме ће боравак такође бити бесплатан.
Према одлуци Управног одбора, Фонд ће сносити дневне трошкове лечења пензионера и корисника породичних пензија у износу од 2.800 динара дневно у 14 рехабилитационих центара широм Србије, а за слепе кориснике и децу са инвалидитетом, која су корисници породичне пензије, биће плаћени трошкови боравка дневног смештаја њихових пратилаца у износу од 2.000 динара.
Пензионери који ове године конкуришу, према објашњењу у Фонду, не морају да прибаве нову медицинску документацију, већ могу да приложе ону коју имају. Лекарски извештаји се не бодују, већ су релевантни само да би се корисницима одобрила адекватна бања, односно она која одговара њиховом здравственом стању.
Пензионери могу да наведу бању у коју би желели да буду упућени, али то не значи да ће сигурно баш њу и добити. После обраде свих захтева, на листама жеља за бесплатан опоравак најчешће су се нашле Врњачка бања, Нишка, Ковиљача, врднички Термал, као и Бања Кањижа.
Чланство у пензионерским организацијама није услов за коришћење овог права. Ранг-листа прави се посебно за пензионере из категорије запослених, самосталних делатности и пољопривредника, у оквиру тога ће постојати листе за старосне, инвалидске и породичне пензионере.
Ове године би о трошку државе на бесплатну рехабилитацију требало да буде упућено 14.000 пензионера, а за рехаблитацију издвојено је око 30 милиона динара више него лане. Прошле године је о трошку државе бесплатно бању искористило 12.000 пензионера, а највише их је било у Врњачкој бањи и Кањижи.
Највише пензионера из Војводине који су остварили право на бесплатну рехабилитацију лане је било у војвођанским бањама и центрима за рехабилитацију: Термал у Врднику, бањи у Кањижи, Јунаковић у Апатину, Русанди у Меленцима и бањи ”Др Боривоје Гњатић” у Старом Сланкамену. Ван Војводине, највише војвођанских пензионера било је у бањама Златибор, Ковиљача, Ивањица и Горња Трепча.
Љубинка Малешевић