Шарчевић: Санкције због екскурзије у Амстердам
БЕОГРАД: Министар просвете Младен Шарчевић најавио је казнене мере за наставницу основне школе “Карађорђе” која је групу ђака одвела на путовање у Амстердам које је укључивало и обилазак улице “црвених фењера”.
Како каже, добио је извештај о том случају и информацију да школа и њен директор нису организовали спорно путовање, већ наставница “по приватној линији”.
То је непримерено, наставник ће имати санкције, рекао је Шарчевић за Прву и објаснио да сваки план и програм екскурзије мора да се пријави у школи и буде верификован на наставничком већу.
То је систем личног дила, ништа друго, биће последица, рекао је министар и додао да има доста наставника који су у добрим односима с родитељима, “па раде на своју руку”.
Упитан о упису првака министар је рекао да је потврда о вакцинацији потребна за упис деце, те да ће се са родитељима који се томе противе разговарати и на крају спроводити санкције ако не вакцинишу своју децу.
Упитан о броју невакцинисане деце која ће уписати први разред Шарчевић каже да је то питања за министарство здравља и истиче да деца по закону морају да се упишу у школу.
Каже да је министар здравља Златибор Лончар говорио о 15 одсто невакцинисане деце, наводећи да кажњавање није једино решење и да мора да се створи поштовање између школе и родитеља који раде као тим у интересу детета.
Након Другог светског рата Југославија је имала смрт одојчади испод пет промила, били смо једна од високо здраствено безбедних земаља, а сада смо после толико деценија назадовали, рекао је министар.
Он се осврнуо на кампању против вакцинације и рекао да лаици говоре о ономе у шта се не разумеју.
Зашто би неки лаик говорио против вакцинације, причао нешто што не зна и угрозио живот? Ко ће да одговара за 12 мртвих?, рекао је министар.
Сматра да држава треба да буде упорна, доследна и јака, као и да су сви по мало заказали када је реч о вакцинацији.
Породице су мислиле да то није важно, држава није радила шта треба. Ова смртност сада није мали инцидент, каже Шарчевић.
Поводом “вечитих студената”, који су студије уписали пре 2006. године, а који имају рок до краја септембра ове године да их заврше, министар је рекао да више неће бити продужавања тог рока.
Било би неодговорно да се то продужава, то су вечити студенти. Они траже да свако студира докле год му одговара, али то је бесмислено, као и прича о вакцинама држава мора у једном тренутку да каже сада је крај, рекао је министар.
Он је навео да је за осам месеци усвојено 10 закона у области образовања, обезбеђен је новац за обуке скоро 80.000 људи у просвети, уведени су дигитални уџбеници, информатика за пети разред, предузетништво у школе...
Гомила ствари која ће дати резултате већ за годину дана, рекао је Шарчевић.