Судови граде националну праксу за повреде разумних рокова
БЕОГРАД: Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић рекао је данас да се од домаћих судова очекује да на националном нивоу изграде своју праксу поводом одређивања висине накнаде нематеријалне штете због повреде права на суђење у разумном року.
Судови, како је како је нагласио, ни у једном тренутку не смеју да занемаре чињеницу да треба да теже успостављању баланса између правичног и ефикасног суђења, наводи се у саопштењу ВКС које је објављено на сајту тог суда.
Милојевић је на конференцији "Право на суђење у разумном року и накнада штете у поступку заштите права - пракса Европског суда за људска права и националних судова".
указао да се изградња националне праксе очекује у складу са Законом о заштити права на суђење у разумном року, а имајући у виду праксу Ервопског суда за људска права, поступање Уставног суда Србије и домаћих судова у сличним или истим околностима.
Том приликом је такође указао да су ефикасност у раду и решавање предмета у разумном року од суштинског значаја за заштиту људских права.
Уводним речима на конференцији се обратио и генерални директор Директората за људска права и владавину права Савета Европе Христос Јакомопулос, након чега су разматрана спорна питања у примени Закона о заштити права на суђење у разумном року у пракси редовних судова и Уставног суда.
Такође су представљени су критеријуми за оцену дужине трајања поступка и одређивање примерене накнаде за повреду права на судење у разумном року у пракси Европског суда за људска права.
Представници виших судова у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу представили су своје резултате примене Закона о заштити права на суђење у разумном року у 2016. и 2017. години, наводи се у саопштењу.
Ову конфернцију организовао је Врховни касациони суд и програм Савета Европе и Европске уније „Хоризнотал Facility".