Одложен главни претрес полицајцу окривљеном за покушај убиства
Суђење у којем је новосадски полицајац Милош Грандић (34) окривљен за покушај убиства у центру Новог Сада јуче је одложено зато што нису завршена допунска вештачења. Њему се, по оптужном акту, ставља на терет да је покушао да лиши живота Дејана М. 19. јануара претпрошле године, око седам сати ујутро у новосадској Даничићевој улици, поред Гиманзије „Јован Јовановић Змај”.
Наводно, окривљени је након свађе с оштећеним због несугласица у саобраћају, а након што га је Дејан М. два пута ударио палицом у леђа, извадио из појаса службени пиштољ, упро га овом у главу, а другом руком га гурао ка зиду поменуте школе. Том приликом претио је да ће га убити, уз псовање и испалио хитац у пределу Дејанове главе, при чему је оштећени задобио лаке телесне повреде, оносно окрзотину на темену главе, дугачку четири центиметра, наводи се у оптужном акту који заступа заменица јавног тужиоца Љиљана Томић.
Раније током поступка оптужени је изјавио да се наведеног јутра враћао с тројицом познатих кошаркаша који играју у иностранству из ноћног бара. Казао је да је управљао „голфом” београдских регистарских ознака кад је кренуо да доручкује с познаницима. Како је изјавио, због „опела” испред себе морао је да прикочи, због чега је употребио сирену и при томе аблендовао. Потом је дошло до вербалног сукоба, али је напоменуо и то да се пре свега lеgittimisao тако што је показао своју службену легитимацију.
– Афективно стање љутње и беса је могуће битно утицало на контролне механизме, ако га је прво оштећени ударио каскадном палицом, како се наводи у његовој изјави – навела је јуче судски вештак за психијатрију др Снежана Попов. – То је једна верзија догађаја. Због великог узбуђења, такве ситуације су – прихватајући ту верзију догађаја као претпоставку – такве да рационално понашање није у првом плану, односно ради се о реакцији која не може да се смири за неколико секунди, а у какву могу да упадну некад у животу многи од нас.
На питање браниоца, др Попов је даље рекла да је, узевши у обзир чињеницу да су оптуженом отац и брат погинули као полицајци на службеним задацима, то могло утицати на афекат.
Мутни видео-снимци
Иначе, на снимцима видео-надзора се види све осим испаљења хица, али они су углавном мутн, па је већ сведочио и судски вештак за ту област Јован Бачић. Управо се чека на његов допунски налаз, уз мишљење судског вештака за балистику. Наиме, на снимку се у једном тренутку види блесак, а суд очукује да сазна од стручњака у којој мери је могуће да се ради о документовању испаљења хица том приликом, сазнаје „Дневник” незванично.
Он је објаснио да су фотографије у списима мутније од снимака зато што су увећене, а количина информација на њима је иста. Комбиновани су детаљи од више слика, ради се о снимку надзорне градске камере која хвата широко. У питању је тачкасти извор светла на рефлектујућој површини.
– Реч је трагичним догађајима који обележе цео живот и може се очекивати да је окривљени осетљив у свакој трауматској ситуацији, а афективно стање утиче на све функције, па на пример и не чује речи смиривања из околине у таквој ситуацији. Могуће је да због тога има појачан страх за свој живот и присећање на догађаје који су задесили њега и његову породицу – објаснила је др Попов. – Суд ће утврдити колико је трајала деликтна радња. Афективно стање траје више минута, а не секунди, све зависи од његовог квалитета и интензитета, свакако су при томе нарушени контролни механизми. У налазу сам узела у обзир наводе сведока у једној везииј и изјаву окривљеног у другој верзији. Ако је оптужени одмах извадио пиштољ док га је сведокиња молила, могло би се говорити и о вољном и о афективно-импулсивном стању јер би у том случају окривљени у почетку инцидента испољио агресивно понашње, тако што се убрзо машио за пиштољ. Као вештак, не могу да определим колико је то све трајало.
Наставак суђења заказан за 7. мај, када ће поново бити саслушани вештаци за балистику и судску медицину, а тражиће се и писмени налаз од вештака за саобраћајну струку на околности самог саобраћајног инцидента који је prеthodio догађају.
М. Вујачић