Odložen glavni pretres policajcu okrivljenom za pokušaj ubistva
Suđenje u kojem je novosadski policajac Miloš Grandić (34) okrivljen za pokušaj ubistva u centru Novog Sada juče je odloženo zato što nisu završena dopunska veštačenja. Njemu se, po optužnom aktu, stavlja na teret da je pokušao da liši života Dejana M. 19. januara pretprošle godine, oko sedam sati ujutro u novosadskoj Daničićevoj ulici, pored Gimanzije „Jovan Jovanović Zmaj”.
Navodno, okrivljeni je nakon svađe s oštećenim zbog nesuglasica u saobraćaju, a nakon što ga je Dejan M. dva puta udario palicom u leđa, izvadio iz pojasa službeni pištolj, upro ga ovom u glavu, a drugom rukom ga gurao ka zidu pomenute škole. Tom prilikom pretio je da će ga ubiti, uz psovanje i ispalio hitac u predelu Dejanove glave, pri čemu je oštećeni zadobio lake telesne povrede, onosno okrzotinu na temenu glave, dugačku četiri centimetra, navodi se u optužnom aktu koji zastupa zamenica javnog tužioca Ljiljana Tomić.
Ranije tokom postupka optuženi je izjavio da se navedenog jutra vraćao s trojicom poznatih košarkaša koji igraju u inostranstvu iz noćnog bara. Kazao je da je upravljao „golfom” beogradskih registarskih oznaka kad je krenuo da doručkuje s poznanicima. Kako je izjavio, zbog „opela” ispred sebe morao je da prikoči, zbog čega je upotrebio sirenu i pri tome ablendovao. Potom je došlo do verbalnog sukoba, ali je napomenuo i to da se pre svega legittimisao tako što je pokazao svoju službenu legitimaciju.
– Afektivno stanje ljutnje i besa je moguće bitno uticalo na kontrolne mehanizme, ako ga je prvo oštećeni udario kaskadnom palicom, kako se navodi u njegovoj izjavi – navela je juče sudski veštak za psihijatriju dr Snežana Popov. – To je jedna verzija događaja. Zbog velikog uzbuđenja, takve situacije su – prihvatajući tu verziju događaja kao pretpostavku – takve da racionalno ponašanje nije u prvom planu, odnosno radi se o reakciji koja ne može da se smiri za nekoliko sekundi, a u kakvu mogu da upadnu nekad u životu mnogi od nas.
Na pitanje branioca, dr Popov je dalje rekla da je, uzevši u obzir činjenicu da su optuženom otac i brat poginuli kao policajci na službenim zadacima, to moglo uticati na afekat.
Mutni video-snimci
Inače, na snimcima video-nadzora se vidi sve osim ispaljenja hica, ali oni su uglavnom mutn, pa je već svedočio i sudski veštak za tu oblast Jovan Bačić. Upravo se čeka na njegov dopunski nalaz, uz mišljenje sudskog veštaka za balistiku. Naime, na snimku se u jednom trenutku vidi blesak, a sud očukuje da sazna od stručnjaka u kojoj meri je moguće da se radi o dokumentovanju ispaljenja hica tom prilikom, saznaje „Dnevnik” nezvanično.
On je objasnio da su fotografije u spisima mutnije od snimaka zato što su uvećene, a količina informacija na njima je ista. Kombinovani su detalji od više slika, radi se o snimku nadzorne gradske kamere koja hvata široko. U pitanju je tačkasti izvor svetla na reflektujućoj površini.
– Reč je tragičnim događajima koji obeleže ceo život i može se očekivati da je okrivljeni osetljiv u svakoj traumatskoj situaciji, a afektivno stanje utiče na sve funkcije, pa na primer i ne čuje reči smirivanja iz okoline u takvoj situaciji. Moguće je da zbog toga ima pojačan strah za svoj život i prisećanje na događaje koji su zadesili njega i njegovu porodicu – objasnila je dr Popov. – Sud će utvrditi koliko je trajala deliktna radnja. Afektivno stanje traje više minuta, a ne sekundi, sve zavisi od njegovog kvaliteta i intenziteta, svakako su pri tome narušeni kontrolni mehanizmi. U nalazu sam uzela u obzir navode svedoka u jednoj veziij i izjavu okrivljenog u drugoj verziji. Ako je optuženi odmah izvadio pištolj dok ga je svedokinja molila, moglo bi se govoriti i o voljnom i o afektivno-impulsivnom stanju jer bi u tom slučaju okrivljeni u početku incidenta ispoljio agresivno ponašnje, tako što se ubrzo mašio za pištolj. Kao veštak, ne mogu da opredelim koliko je to sve trajalo.
Nastavak suđenja zakazan za 7. maj, kada će ponovo biti saslušani veštaci za balistiku i sudsku medicinu, a tražiće se i pismeni nalaz od veštaka za saobraćajnu struku na okolnosti samog saobraćajnog incidenta koji je prethodio događaju.
M. Vujačić