Студенти помажу изради студије о очувању културног наслеђа Бечеја
БЕЧЕЈ: Општина Бечеј ће поклонити пажњу очувању културног наслеђа на својој територији, због чега је успостављена сарадња са Покрајинским заводом за заштиту споменика културе, а све у циљу израде Студије о заштити просторне и културно-историјске целине Бечеја.
- Пришли смо веома озбиљно изради поменуте Студије, већ је доста урађено, али да би се привела крају и имала функцију коју очекујемо од ње, а то је очување културног наслеђа Бечеја, има још доста посла да се уради. Један од њих је рад на терену, који је поверен младим људима са Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду. Они су упознати са послом који их очекује, време нам иде на руку и верујем да ће дводневни рад донети жељени ефекат - нагласила је на радном састанку у Градској кући по доласку у Бечеј представница Покрајинског завода за заштиту споменика културе Гина Мркић.
У име домаћина бројну екипу студената и професора са Департмана за архитектуру и урбанизам поздравио је помоћник председика општине задужен за односе за јавношћу Дане Мандић, који је нагласио да Бечеј нема стручне капацитете за тако обиман посао и захвалан је ФТН-у што су омогућили њиховим студентима да се прихвате обимног и стручног посла, а студентима је пожелео да кроз стручну праксу стекну и одређена знања.
- Импресионирана сам бројем студената са четврте године, што је потврда да сте посвећени позиву који сте одабрали за школовање - поделила је утиске начелница за урбанизам бечејске општине Милица Нешић приликом обраћања студентима. - Врло сте битни учесници у изради Студије, која би требало да допринесе да објекти који имају заиста велику културну и урбанистичку вредност Бечеја сачувају свој првобитни изглед, али да их не конзервирамо у стању да немају употребну вредност, већ да све прилагодимо ономе што време доноси. Речју, врло сте битан чинилац у изради значајног документа.
Поред посла који је одређен од стране Покрајинског завода за заштиту споменика културе, студенти су првог дана боравка у Бечеју имали прилику да се упознају с најзначјнијим спомеником културе бечејске средине, комплексом Старе бродске преводнице на ушћу Великог бачког канала у Тису код Бечеја, а јуче су по повратку у Нови Сад посетили дворац Богдана Дунђерског и садржаје у његовом окружењу.
В. Јанков