Почели „Пролећни Бранкови дани“, уручене награде
Пађену и Ракићу уручен „Печат вароши сремскокарловачке“.
Поводом дана рођења напознатијег ђака Карловачке гимназије, великана српског романтизма Бранка Радичевића, данас је у тој школи почела манифестација „Пролећни Бранкови дани“, током које ће до 28. марта у Сремским Карловцима и Новом Саду бити одржан низ програма у част чувеног поете.
„Бранково коло“, песничка институтција која баштини сећање на Бранка Радичевића, рођендан тог великана српске поезије обележева на особен начин почев од 15. марта, када је рођен по јулијанском календару, до 28. марта, када се рачуна да је дошао на свет 1824. године по грегоријанском.
У част 194. рођендана Бранка Радичевића јуче је започет колоплет стихова и музике, с елементима драмске уметности. Прилику да казују своју поезију, као и до сада, добили су млади, али и афирмисани песници, међу њима и добитници престижне песничке награде „Печат вароши сремскокарловачке“ за најбоље песничке књиге на српском језику у 2017. години Милан Пађен и Владан Ракић.
Пађену је та награда, која спада у ред најстаријих, припала за збирку песама „Пут без путоказа“, а Владану Ракићу за књигу поезије „Капије времена“. Од установљења 1967, ту награду до сада су понели Миодраг Павловић, Драгомир Брајковић, Милош Комадина, Слободан Костић, Раша Попов, Ранко Рисојевић, Стеван Тонтић...
Уручујући је лауреатима, председник „Бранковог кола“ Ненад Грујичић је рекао да „Бранково коло“ увек настоји да створи за себе позицију корективног фактора који ће наспрам предвидивих имена, много награђиваних песника, пронаћи оне песнике који имају врхунску лирику, а немају прилику да се тако представе.
У име награђених, о Бранку и његовој поезији говорио је Владан Ракић, истакавши да је велика част бити у великом низу, бисерној ниски у којој су Матија Бећковић, Миодраг Павловић, Рајко Ного и многи други песници који су пре њега добили то признање.
"То је част и обавеза", рекао је Ракић, додавши да очекује да ће га награда инспирисати на даље стваралаштво. "Сваку награду тако доживљавам, и као почаст и као велику инспирацију и обавезу".
У оквиру „Пролећних Бранкових дана“ вечерас од 19 сати у Градској библиотеци у Новом Саду биће промовисан часопис за књижевност и уметност „Срп“ из Републике Српске. Учествују главни и одговорни уредник Милан Милошевић, уредници Ена Митровски, Nеmawa Миловановић, Милан Вулић и Ренато Ракић, те песници Милан Ракуљ и Наташа Врућинић. О часопису говоре аутори „Бранковог кола“ Растко Лончар и Горица Радмиловић, а модераторка програма је Милена Кулић.
Грујичић је и овом приликом поновио захтев да се у Славонском Броду, родном граду Бранка Радичевића, поново подигне споменик њему у част који је уништен 1992. године, као и наду да ће у њему бити прослављан песников рођендан.
Током данашње свечаности поводом почетка „Пролећних Бранкових дана“ публика у најстаријој српској гимназији, коју је Бранко Радичевић похађао од 1835. до 1841. године, имала је прилику да ужива и у музичком програму у којем су учествовали хор Карловачке гимназије, млада оперска певачица Вера Зечевић и пијаниста Стефан Јанчић.
На прошлост чувене Карловачке гимназије указали су њени ђаци кроз позоришну представу „Добри духови гимназије“ сценаристкиње и режисерке Јелене Ребе, у којој се појављују ликови Бранка Радичевића, Симе Милутиновића Сарајлије, Теодоре Петровић Мајице, Борислава Михајловића Михиза и Виде Огњеновић.
З. Милосављевић