Историјски потез: Си Ђинпингу омогућено да влада неограничено
ПЕКИНГ: У Кини је данас усвојен уставни амандман којим се укида ограничење председничког мандата, а чиме ће председнику Си Ђинпингу бити омогућено да влада неограничено.
Светске агенције су ову одлуку назвале "историјским потезом".За ту, како је агенција АП навела, историјску промену гласало је 2.958 делегата, два су била против, три уздржана, док је један глас неважећи.Том променом устава Кине на Свенационалном конгресу уклоњена је и последња препрека која ограничава председнички мандат на два узастопна.
Кинеска владајућа Комунистичка партија предложила је овај амандман прошлог месеца, а није било никакве сумње да ће он бити и усвојен с обзриом на то да је парламент пун лојалних партијских чланова, наводи Ројтерс.
Уочи данашњег гласања, напомиње британска агенција, критичари овог предлога су на друштвеним мрежама правили поређења са Северном Корејом уз оцену да се у Кини формира култ личности попут Мао Цедунга, али је влада брзо блокирала неке спорне чланке и објавила текстове у којима се партија велича.
Партијски лојалисти који учествују на годишњем заседању кинеског парламента рекли су да је одлука о укидању ограничења председничког мандата популарна међу обичним народом Кине и да је та земља срећна што има лидера калибра председника Сија.
Укидање ограничења председничког мандата многи сматрају кулминацијом напора 64-годишњег Сија, након што је 2012. именован за лидера партије, да концентрише власт у сопственим рукама и пркоси нормама колективног лидерства које је било успостављено у протекле две деценије, наводи АП.
Америчка агенција додаје да је Си себе поставио на чело институција које надзиру националну безбедност, финансије, економске реформе и друге важне иницијативе, чиме је, оцењује, практично скрајнуо другог човека на челу Кине, премијера Ли Кећијанга.
Асошиејтед прес упозорава да, од Зимбабвеа до Ирака и Северне Кореје, модерне аутократе неретко доводе до економске стагнације, политичке нефукционалности и рата.
Истовремено, АП наводи да су самоуверени стил руковођења и чврст став према корупцији међу званичницима Си Ђинпингу донели значајан степен народне подршке.
Ограничење председничких мандата на два узастопна унео је 1982. у кинески устав након Маове смрти Денг Сјаопинг, који је признао опасности владавине једног човека и култа личности, и уместо тога се заложио за колективно руководсто.
Влада је сада саопштила да укидање ограничења има за сврху заштиту ауторитета партије са Сијем у њеном средишту.
Иако је функција председника земље важна, Сијеве позиције шефа партије и војске сматрају се још важнијим, а са усвајањем амандмана, ниједна од тих позиција више нема формална временска ограничења.
Амадмани укључују и увршћивање Сијеве политичке теорије у устав, као и клаузуле које се тичу успостављања законског оквира за ново министарство против корупције.