Банатско Карађорђевo: Козји сир заврши у великим градовима
БАНАТСКО КАРАЂОРЂЕВО: Стадо од стотину коза, мини млекара при породичном газдинству у Банатском Карађорђеву, вредна породица Ћук и - ето козјег сира који се за мање од деценије лепо позиционирао на тржишту у региону.
- Већ 12 година смо у козарству, млеко смо прво продавали а онда смо кренули у производњу сира. Сада имамо стадо од стотину коза и мини млекару. Уз козји, правимо и крављи сир од млека које преузимамо – прича Милан Ћук, који са супругом и троје факултетски образоване деце, све са подељеним улогама, производи и пласира до купаца бренд „Сир за сваки дан“.
Козје млеко само по себи је препоручљиво, а када се добија од коза које се хране здраво, сеном и луцерком која се не прска, онда и сир мора бити врхунски. А ова породица производи га у свим варијантама.
- Правимо све, од чувене личке басе, младог крављег и козјег сира, сира у кришки, па рикоте, до старог личког траписта, који може бити и димљен. Затим качкаваљ, димљени и роловани, који има и додатака, по укусу, зачинског биља или љуте паприке – каже Милан.
Наш саговорник истиче да он прави чист крављи или козји сир, не меша један са другим.
- Има људи који су алергични на кравље млеко и млечне производе, што није случај са козјим, и свако мешање би им нашкодило – објашњава он.
Одговоран однос према купцима њихових производа узвраћен је поверењем потрошача. На питање где пласира своје производе, Милан каже да су то локалне пијаце, али једанпут недељно односи сир у Београд, по поруџбини, као и у Нови Сад. Појави се повремено и на некој манифестацији, као што је то било недавно у Белом Блату, где је сав сир распродао за мање од два сата. Посао сада иде већ уходано, али остаје жал што држава не помаже довољно овакву врсту производње.
Текст и фото: Ж. Балабан