У знаку грађанског Сомбора за Дан града
СОМБОР: Дан града, 17. фебруар, као знак сећања на давну 1749. годину када је указом аустријске надвојвоткиње, угарске краљице и импепраторке Светог римског царства Марије Терезије Сомбор уздигнут у ред слободних краљевских градова, протећи ће у знаку манифестација на тему „Век грађанског Сомбора - у предвечерје Великог рата и присаједињења Србији“.
Овогодишња прослава Дана града започеће дан раније, 16. фебруара, када ће у 18 сати у свечаној сали варошке Скупштине, Жупанији, бити уприличена промоција капиталног дела групе аутора „ Историја Сомбора- град кроз векове“, на којој се очекује и део ауторског тима, односно члан САНУ проф. др Василије Крестић и проф др Каталин Каић. Исте вечери, али у простору велике сале Градске куће у 20 сати ће професори Музичке школе „Петар Коњовић“ одржати свој свечани концерт, дар Граду, док ће љубитељи спорта имати прилику да у исто време у Градској хали „Мостонга“ присуствују ултимативним борбама „Сербиан бетл Чемпионшип 16“.
Далеки наследници „шлезингера”
Само неупућенима може изгледати да је централни музички догађај обележавања 269. година од елибертације, концерт светски познатог Дејана Петровића и његовог трубачког оркестра „Биг бенд“ заказан за 21.30 на Тргу Косте Трифковића, односно Тргу уметности, у несагласју са приликом. Али, ако се зна да је уметност свирања трубе, сада већ иконичког инструмента у Срба, у тадашњу Књажевину Србију донео управо један Сомборац, Јосиф Шлезингер због кога су се сви трубачи готово цео век након тога звали „шлезингерима“, лако је закључити да су организатори показали и дозу сензибилитета и за овакву врсту симболике.
На сам Дан града, већ од девет сати на Тргу Светог Тројства биће организована изложба наоружања и опреме Војске Србије, док ће паралелно са овим догађајем; од 10 сати деца из сомборских спортских клубова на главној градској улици такмичити у савладавању полигона спретности. Од 11 сати у Галерији „Милан Коњовић“ биће отворена изложба посвећена маестровом стваралаштву у периоду 1913-1918., да би свечана академија била одржана тачно у подне у Народном позоришту.
У програм прославе ће се укључити и Градски музеј, који за суботње вече организује чак две изложбе, прву посвећену Сомбору на старим разгледницама и другу у својој Галерији под називом „Велики рат на фотографијама“. Позориште је најавило премијеру „Кад би Сомбор био Холивуд“, по драмском тексту Златана Дорића и у режији Кокана Младеновића, комаду посвећеном великом сомборском синеасти Ернесту Бошњаку.
М. Мћ