Светски дан борбе против рака: Превентивни прегледи за Новосађане
НОВИ САД: Светски дан борбе против рака, односно малигних болести, обележава се 4. фебруара, те је тим поводом Превентивни центар Дома здравља “Нови Сад” у ТЦ “Меркатор” својим активностима подсетио грађане на значај овог датума.
Акција је спроведена како би се наши суграђани упознали с ризичним факторима малигних болести, а у складу с тим и едуковали на који начин правилно могу да самопрегледају дојке и тестисе, рекла је специјалиста - струковна сестра и координатор Превентивног центра Дома здравља “Нови Сад” Весна Имброњев.
Како је даље казала, с њима је и дерматолог др Теа Кепчија, која прегледа младеже, не би ли установила да ли постоје неке промене које могу да буду и малигне.
Оно што је још карактеристично као фактор ризика за малигне болести је гојазност, те се мери и висина шећера у крви и висина крвног притиска. Поред тога, гледамо какве је неко конституције, колико има килограма и израчунавамо боди - мас индекс и на основу резултата видимо да ли је суграђанин гојазан и да ли има и тај фактор ризика који доводи до развоја малигних болести, казала је Имброњев.
Према речима наше саговорнице, акцији су се придружили и студенти основних струковних студија здравствене неге са ИЦЕПС факултета из Београда.
Поред мерења, радили су и анкете, како би прикупили информације о томе колико су наши суграђани упућени у факторе ризика који утичу на настанак малигних обољења, у исто време промовишући здраве стилове живота.
Практично од средње школе се бавим превентивним радом, волим медицину и ово није први пут да учествујем у оваквим акцијама, рекао је студент са физиотерапеутског смера са ИЦЕПС факултета из Београда, Синиша Марић.
Ово је, додао је, већ пета година како ради са професором др Весном Имбоњев, а посао им је да шире свест међу људима о значају превенције, нарочито малигних обољења, да апелујемо на њих да посете изабраног лекара опште праксе на време, јер то људи у данашње време слабо раде.
Неколицина старијих суграђана, који су дошли да провере шећер и крвни притисак, сложили су се да је значај превентивних акција веома велики, нарочито за омладину, јер на тај начин могу на време да реагују и спрече развој тежих болести, као што су рак, дијабетес, холестерол и слично. Најбитније је одазивати се на што више акција оваквог типа, јер како нам је један суграђанин рекао, “само здрав човек је у истину срећан човек”.
И. Миклоши