Недостају оперативци за заштиту животне средине
НОВИ САД: Након серије откривених илегалних или полуилегалних складишта опасног отпада широм Србије, овај еколошки проблем је доспео у први план.
Осим што се јавност додатно заинтересовала за ову тему, на видело су испливали и прилично забрињавајући подаци који не само да указују да је по разним познатим и непознатим складиштима и постројењима смештено између 100 и 300 хиљада тона опасног отпада за који не постоји одговарајућа документација, већ и да је добар део индустрије одлагања и прераде у сивој зони пословања.
Са таквом проценом стања у овој области, држави предстоји озбиљан посао за који је, према тренутним капацитетима, само делимично спремна.
Према речима Владимира Галића, покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине, неколико случајева откривеног опасног отпада на подручју Војводине добар су знак да су ствари кренуле у добром правцу.
"То је добро јер се отвара једно ново поглавље у области заштите животне средине када држава показује своју спремност да кроз сарадњу свих државних органа, а ту мислим на све надлежне у заштити, али и на БИА, тужилаштво и МУП који су имали пресудну улогу у откривању складишта са преко хиљаду тона опасног отпада у Новом Саду за који није постајала документација. Наравно, ако се вратимо на процене колико тога још стоји сакривено, јасно је да су ови скорашњи случајеви један добар почетак који мора да се настави", каже Владимир Галић.
Узорци илегално ускладиштеног отпада откривеног у Новом Саду још увек су на детаљној анализи, а према законској процедури, прерада и збрињавање отпада ће бити обавеза фирме “Степ транс” у којој је пронађен.
"Анализу ради Институт за заштиту на раду и кад буде готова, урадиће се студија о начину збрињавања што ће бити обавеза тог предузећа. Уколико се утврди да фирма то не може да уради, мораће да се ангажује држава јер такав отпад мора бити прописно уклоњен", објашњава Галић.
Према његовим речима, учестала појава откривања илегалног управљања опасним отпадом је знак да се озбиљно схватио проблем.
"Тај проблем није ту “од јуче” већ је то нешто што се генерише деценијама и у неком моменту је нешто морало да се покрене. Истина је да се у Србији није много пажње посвећивало заштити животне средине и то мора да се мења. Сматрам да је секретаријат допринео томе, управо кроз откривање ових случајева у Новом Саду, Белој Цркви и код Апатина и да ћемо имати подршку да наставимо у том правцу", каже Владимир Галић, додавши да је за наставак добрих резултата неопходна додатна подршка за проширење капацитета, пре свега инспекцијских, односно људи који ће бити оперативни на терену.
Једна од најављених могућности је формирање засебног секретаријата у Покрајинског влади који ће се искључиво бавити заштитом животне средине.
"Већа издвајања за ову област су свакако неопходна, а када је у питању постојећи секретаријат који обухвата урбанизам и заштиту животне средине – од 45 запослених, 39 ради у области заштите животне средине тако да нам је заштита свакако примарна. Треба нам већи buyеt и боља административна подршка. Засебан секретаријат подразумева нове секретаре, земенике и помоћнике, а нама уствари требају нови инспектори јер на територији целе Војводине тренутно имамо само седам инспектора који контролишу индустрију и отпад. Недостају људи на терену, а добро би дошао и додатни новац за опремање и активности јер морам да признам да нам је ту “маневарски простор” прилично сужен. У сваком случају битно је да се та врста подршке појача, док су административни назив и форма у том случају мање важни",– каже Галић.
Покрајинска Влада је пре пар дана са Републичким министарством заштите животне средине договорила формирање заједничког тима, који ће у координацији радити на еколошким питањима, а најављена је и подршка Министарства у реализацији пројеката у Војводини.
" То је дефинитивно добра замисао и сматрам да је треба проширити и обухватити и локалне самоуправе због прожимања надлежности у области животне средине. За неке ствари је надлежно Републичко министарство, ми као Покрајински секретаријат имамо своје надлежности, а имају их и локалне самоуправе на својим територијама. Од три случаја откривања опасног отпада на територији Војводине, два смо пронашли у сарадњи са локалним самоуправама и сигурно је да су и оне важна карика, док су по природи посла важни сарадници и Јавна предузећа попут “Вода Војводине” и “Војводинашуме”, наводи Владимир Галић, покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине, додајући да се и убудуће за откривање прекршаја и кривичних дела у области екологије очекује подршка државних органа попут МУП-а, БИА и тужилаштва.
Нико Перковић