Лекар Клиничког центра Војводине оболео од морбила
НОВИ САД: Клинички центар Војводине потврдио је да је један њихов лекар, оболео од морбила.
У клиничком центру Војводине кажу да су предузели све мере како би особље и пацијенте заштитили од ширења морбила, јавља Радио-телевизија Војводине.
У Институту за јавно здравље Војводине кажу да би епидемија могла да потраје још два месеца и да би њен врхунац могао да буде у фебруару, јавља Радио-телевизија Војводине.
"Све особе које су вакцинисане, а запослене су у КЦВ или су прележали морбиле настављају са радом, а особе које немају доказ да су вакцинисане, препорука је да оду на боловање у оном временском периоду у којем је максимална инкубација за болести малих боигиња", рекла је докторка Едита Стокић, из Клиничког центра Војводине.
У Институту за јавно здравље Војводине кажу да је у покрајини 49 особа оболело од морбила и да нико нема тежу клиничку слику.
"Најугроженији у епидемији морбила су деца испод годину дана која нису вакцинисана и старији од 20 код којих се очекују компликације у случају оболевања", рекао је доктор Мирољуб Ристић, из Института за јавно здравље Војводине.
У односу на друга војвођанска места, у Новом Саду има највише оболелих од морбила и то може да се доведе у везу са малим процентом вакцинисаних на почетку епидемије. Ипак, у Институту кажу да је последњих месеци повећан број вакцинисане деце. Тако је данас 95 одсто школске и 90 одсто предшколске деце покривено вакцином против морбила. Ипак, и даље одређени број деце од годину и две, нису вакцинисана.
"Дете које напуни годину дана може да прими вакцину. Не треба да се чека да стекне вербалне и моторичке способности. Јер MMR вакцина нема везе са аутизмом", додао је Ристић.
(РТВ)