Корејски језик популаран међу Новосађанима
Двосеместрални курс корејског језика, који се од новембра спроводи на Филозофском факултету, похађа 60 полазника.
Студенти, ученици средњих школа, али и старији суграђани, подељени у две групе, два пута недељно долазе на часове не би ли савладали основни ниво тог језика. Предавања им држи професорка Мила Стаменковић из Београда, која је докторирала корејски језик и књижевност у Кореји, а литературу и uybеnikе обезбедила је корејска амбасада, с којом факултет сарађује.
Иако курс траје годину, због чега до септембра неће бити уписа нових полазника, ко жели може се већ сада пријавити за други круг учења тог језика, који ће почети од октобра.
„Разумем велику заинтересованост за корејски језик код особа средњих година и претпостављам да сви они имају жељу да науче нешто ново“, рекао је администратор Центра за језике Томислав Букатаревић.
Додаје да је да је почетни курс одскочна даска за даље развијање.
„Корејски је данас популаран језик јер је Кореја земља која је све присутнија на тржишту рада, првенствено због технологије која се развија, возила, мобилних телефона, компјутерерских делова, али и због популарне корејске културе“, навео је Буктаревић.
Пошто је култура важан део учења сваког језика, и на курсу корејског се полазници упознају с филмом, музиком, поезијом и другим видовима уметности те источноазијске земље.
„Неминовно је да се представи култура земље језика који се учи, јер без познавања неких основних културолошких појмова, језик се не може савладати у потпуности“, објаснио је Томислав Букатаревић, додавши да, по његовом сазнању, постоји велики број младих у Србији који прате корејску музику и филм.
Центар за језике је ових дана у процесу успостављања Цепус мреже за сарадњу с универзитетима у Кореји, што ће, по речима Томислава Букатаревића, у скоријој будућности бити реализовано.
„То ће омогућити нашим студентима да посете корејске универзитете, али и њиховим студентима да посете наше“, објаснио је наш саговорник, додавши да ће и наши професори и млади истраживачи тако бити у прилици да размене искуства и добру праксу с колегама из Кореје.
„Наша политика на факултету је да се језик не може учити само на часовима, кроз граматику, нове речи и кроз листање речника и uybеnika већ гледамо да сваки час буде културолошки богат“, вели он.
Центар за језике и Филозофски факултет су и пре увођења курса сарађивали с корејском амбасадом, кроз реализацију промотивних активности „Скокни до Кореје”. Још у јуну одржана су разна предавања на којима се говорило о тамошњим студијама и начину живота. Осим тога, Факултет је први у Србији био домаћин тродневне међународне конференције коју је организовало Друштво за корејску примењену лингвистику.
Увођење курса корејског језика део је стратегије Центра за језике Филозофског факултета. Циљ је увођење језика који нашем народу нису толико блиски. Тако осим португалског, персијског, кинеског, јапанског и хинди језика, од прошле године учи се и корејски, а ове године очекује се увођење неког новог.
За једногодишњи курс корејског језика потребно је издвојити 7.800 динара, а полазници тај износ могу платити у четири рате. По Букатаревићевим речима, у плану је да се корејски, уз кинески и португалски, уведе као изборни предмет за студенте Филозофског факултета, уколико буду испуњени сви услови.
В. Бијелић