Дуално образовање спречава одливање становништва
АДА: Општина Ада сусреће се са великим проблемом одлива становништва из економских разлога, а са друге стране привредници се сусрећу са проблемом недостатка радне снаге.
Стога су се послодавци из ове општине окренули дуалном образовању, уз стипендирање средњошколаца који су се одлучили да остану у Ади.
Тема пословног форума одржаног у Ади у коме су учествовали представници Привредне коморе Србије, РПК Севернобанчког округа из Суботице, ађанске општине и привредници из ове средине, био је нови Закон о дуалном образовању који ступа на снагу идуће године.
- Нека врста дуалног образовања се годинама уназад примењује у Ади и то на начин да фирме препознају потребу и путем стипендија задржавају младе. Стипендирање од стране фирми већ постоји и на тај начин обезбеђују себи радну снагу, а све то у договору са средњим школама – каже заменик председника ађанске општине Зоран Драгин.
Руководилац клуба за дуално образовање Привредне коморе Србије Ана Стојановић наглашава да је циљ да се ускладе потребе привреде и да се младим људима обезбеди запослење, да им се помогне да остану и да овде раде и стварају своју будућност.
- На овом подручју проблем је „одлив мозгова“, а наш циљ је да дуалним образовањем то предупредимо јер сматрамо да је то само један од ефикасних начина – сматра Ана Стојановић.
Директор РПК Севернобачког округа Слободан Војиновић указује да се пионири дуалног образовања у Србији налазе управо на овом простору. Суботица и Сента успешно су спровели програм према потребама привреде и многи ђаци су одмах по завршетку средње школе нашли посао.
- Основна сврха Закона о дуалном обрзаовању јесте да послодавац има радника каквог треба, а са друге стране да радник има сигуран посао и обезбеђено радно место још у току школовања. То је први ефекат и прва основна ствар. Друга ствар је социјални мотив да се задржавају људи у срединама где је миграција велика и која угрожава функционисање локалних самоуправа - указује Војиновић.
М. Митровић