Италијани туже Министарство због фабрике воде у ЗР
ЗРЕЊАНИН: Компанија „Групо Зилио“, којој је поверен посао пречишћавања питке воде из градске водоводне мреже у Зрењанину, саопштила је да је поднела тужбу против Министарства здравља Републике Србије, које је донело решење о забрани почетка рада постројења за прераду воде. Ова компанија је поставила питање у чијем је интересу да фабрика воде не ради и да грађани Зрењанина не добију чисту воду после 14 година.
"Несхватљиво је да Влада Србије не решава проблем настао дијаметрално супротстављеним мишљењима и тумачењима Закона, као и око надлежности. Чак ни на допис наших иностраних партнера, који су уложили 3,5 милиона евра у овај посао, нема одговора премијерке. После готово пет месеци нерада инвеститор је, не својом кривицом, претрпео огромне губитке који се сваким даном увећавају због потпуне незаинтересованости администрације да ово питање реши", наводи представник инвеститора, директор Ненад Обрадовић.
Инвеститор је, по његовим тврдњама, уложио сопствена средства, као и средства из кредита Ерсте банке, у изградњу постројења за прераду воде, након што је зрењанинско ЈКП „Водовод и канализација“ расписало јавну набавку.
"Њу је одобрила Дирекција за јавне набавке, као и сама Влада Србије, која је и издала гаранције, да би сада затворила очи и уши на решење Министарства здравља да инвеститор не може да се бави делатношћу пречишћавања воде и поред тога што је Министарство грађевинарства, под чијом су надлежности комуналне делатности, написало да може", истакао је Обрадовић.
Он је поручио да је несхватљиво да Министарство здравља, чија је дужност да води бригу о здрављу свих грађана, тумачећи закон како жели, не дозвољава да се чиста вода за пиће после 14 година појави у чесмама Зрењанинаца, већ радије задржава забрану и мимо позитивног решења другог министарства.
"Надлежнима у Влади Србије, као и у Граду Зрењанину, упутили смо допис да је након три месеца стајања опрема, која је веома осетљива на температурне разлике, у опасности да се трајно уништи или оштети, чиме би се изазвале несагледиве последице и вишемилионска штета. У међувремену, амбасадор земље нашег иностраног партнера је затражио састанак са државним врхом како би му представио проблем и затражио брзо реаговање. Предложено је одрживо решење градским властима и надамо се да ће то питање најкасније у току следеће недеље бити решено", закључује Обрадовић.
Ж. Балабан