У Ветернику и Футогу 471 стан за избеглице до 2020. године
Град Нови Сад је обезбедио локације на којима ће се средствима донатора, Банке за развој савета Европе и путем Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије и Јединице за управљање пројектим градити станове за избеглице. Предвиђено је да буде изграђено 276 станова у Ветернику и 152 у Футогу.
"Чекали смо дан када ћемо моћи да објавимо да смо све процесе завршили и да ће наши суграђани који су деведесетих година из тешких околности и ратних разарања дошли у Нови Сад и Србију, сада коначно моћи да реше своје стамбено питање. Захваљујући Комесаријату за избеглице и Јединици за управљање пројектима, ми ћемо кренути веома брзо, верујем почетком 2018. године, у изградњу 276 станова у Ветернику“, рекао је градоначелник Милош Вучевић.
Додао је да је Град Нови Сад обезбедио веома добру и квалитетну локацију, и у буџету Града определио 24 милиона динара за њено опремање.
„Комесаријат је преко донатора, преко читаве те компоненте збрињавања избеглица са простора бивше Југославије, обезбедио новчана средства. Надам се да ће радови кренути што пре, да ће тендер бити спроведен у предвиђеним роковима и да ће ти људи бити стамбено сигурни. Такође, паралелно са овом причом, радимо и на наставку процеса изградње 152 стана у Футогу ", додао је Вучевић.
Комесар Владимир Цуцић из Комесаријата за избеглице и миграције је изразио захвалност градоначелнику и градској управи на томе што су нашли начин да се оствари тај пројекат.
„ То неће бити само ове локације, већ још једна локација, такође у Ветернику, где ће након скупштине донатора у Паризу бити донета одлука о изградњи још 70 стамбених јединица у оквиру подпројекта 9. Нови Сад је према томе, у овом тренутку, једно од највећих социјалних градилишта у земљи, на које можемо да будемо поносни“ рекао је Владимир Цуцић.
Председник Комисије за решавање стамбених питања избеглих лица Новог Сада Жарко Мићин је истакао да захваљујући том пројекту укупно 428 избегличких породица добија кров над главом.
Регионални програм стамбеног збрињавања (РСП) је заједнички вишегодишњи програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, који има за циљ да обезбеди трајна стамбена решења за око 27.000 најугроженијих избегличких породица, односно за око 74.000 људи у региону. Од тог броја 16.780 породица је у Србији, тачније око 45.000 људи. Регионални стамбени програм Републике Србије вредан је 330 милиона евра. Тај програм за све четири земље вредан је 584 милиона евра и финансиран је средствима Европске уније, која је највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Италије, Норвешке, Швајцарске, Данске, Турске, Луксембурга, Кипра, Румуније, Чешке, Словачке и Мађарске. Изградњом 276 стамбених јединица у Ветернику и 152 стамбене јединице у Футогу кроз Регионални програм стамбеног збрињавања, Град Нови Сад ће постати носилац једног од највећих пројеката стамбеног збрињавања избеглих лица у региону.
Р. Д.