Обука за самосталан живот
Удружење МНРО „Плава птица“ из Куле је једна од организација које су пионири у увођењу услуге становања уз подршку у Србији.
Становање уз подршку је најхуманији вид смештаја за одрасле особе са тешкоћама у развоју. Подразумева живот особа у отвореним условима, у малим кућним заједницама или становима у којима станује до шест особа.
“Њихов живот се не разликује од живота људи у њиховом окружењу, имају право на слободу кретања, самосталног доношења одлука, право да самостално организују свој живот, раде, излазе и примају посете”, каже директор „Плаве птице “ Марко Кошутић, који је и дефектолог.
У „Плавој птици“ постоји две мале кућне заједнице у којима живи десет корисника, који су се осамосталили и живе одвојено од својих породица.
“Неки од ових људи су и остали без родитеља, па када не би било ове врсте услуга морали би да се сместе у домски смештај, што никако није њихова жеља”, каже Кошутић.
У становању уз подршку сваком кориснику се обезбеђује подршка која је потребна како би могао да задовољи све своје животне потребе. Међутим, концепција услуге је таква да се корисници обучавају да што више послова обављају самостално – попут кувања, спремања стана, набавке, уређења дворишта и свега оног што подразумева свакодневан живот.
“То конкретно значи да неговатељице-домаћице обилазе кориснике и бораве током дана са њима, пружају им помоћ и подршку у свим потребним сегментима живота и укључују их у све активности”, истиче Кошутић.
Станари ових станова излазе у град, стичу пријатеље у свом окружењу, организују дружења и прославе. Протекле Нове године су имали организован дочек у кафићу где су се дружили са вршњацима из масовне популације.
У становању уз подршку сви живе као велика породица која је расположена, весела и спремна за дружење и активности .
Свакако оно што је најважнија функција становања је да је особа са сметњама у развоју збринута трајно, да је породица, односно родитељи сигурни да је њихово дете нашло место у коме се уклопило када њих не буде.
“Сталне су промене код корисника, односно напредак и развој који видимо. Током боравка у становању они се мењају, осамостаљују, постају слободнији да изразе своје мишљење и ставове. Ради се на развоју самозаступања, односно да науче како да формулишу и изразе своје жеље и очекивања”, каже Кошутић.
Према његовим речима, ускоро очекују проширење услуге, јер ће формирати и трећу стамбену јединицу за четворо нових особа које улазе у становање уз подршку.
“То неће бити само особе са територије општине Кула, већ за особе са шире територије”, истиче Кошутић.
М.Стакић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Кула. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)