Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Због корупције ухапшено 38 осумњичених, међу њима и цариници из НС

20.12.2017. 14:53 16:19
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: У више одвојених акција на сузбијању финансијског криминала и корупције посебно у вези са злоупотребама службених положаја у државним органима, полиција је ухапсила 38 особа због сумње да су од 2008. године до данас починили више коруптивних кривичних дела. 

Сумња се да су осумњичени буџет Србије, буџете локалних самоуправа и друга привредна и физичка лица оштетили за више од 7,6 милиона евра, наводи су се у саопштењу МУП-а. 



Акције су у сарадњи са надлежним тужилаштвима, Управом царина и Пореском полицијом, спроведене на територији Новог Сада, Суботице, Зрењанина, Сомбора, Сремске Митровице, Панчева, Смедерева, Пожаревца, Јагодине, Зајечара, Чачка, Ужица, Пирота, Ниша и Новог Пазара. 



Међу ухапшенима су и четири царинска службеника, бивши функционер општине Бачка Топола, запослена у две основне школе, радник компаније „Дунав осигурање", бивше одговорно лице филијале „Пиреус банке „ у Новом Саду, царински агенти у шпедитерским кућама, више одговорних лица и запослених у различитим привредним друштвима. 



Кривичне пријаве у редовном поступку поднете су против још 39 особа.



Међу њима је пет полицијских службеника, царински службеник, бивши функционер општине Пећинци, бивше одговорно лице Клинике за кардиохирургију - Клинички центар Србије и још троје одговорних лица у тој установи, чланови Комисије за спорт општине Петровац на Млави, одговорно лице фудбалског клуба „Трбуње". 



У саопштењу се prеciyira да су три царинска службеника и још две особе ухапшене у Новом Саду због сумње да су несавесним радом у служби и пореском утајом оштетили буџет Републике Србије за 2.260.000 евра.



Ухапшени су радници царинарнице Нови Сад З.О. (1960), Н.Ш. (1961), Љ.Ђ. (1971), царински агент у две новосадске шпедитерске куће Р.Н. (1961) и заступник „оф шор" компаније „Делпхиа сервицес лимитед" са Сејшела З.Ј. (1965), док је за још једним осумњиченим раније расписана потрага због сумње да је починио кривично дело пореска утаја. 



Осумњичени царински службеници, терете се да су од јуна 2016. до априла ове године, несавесним поступањем, примили у рад некомплетну, неправилно попуњену и фалсификовану документацију, на основу које су „оф шор" компанија „Делпхиа сервицес лимитед" и још једно привредно друштво, за чијим је одговорним лицем расписана потрага, приказала раздужење 170.127 боксова цигарета марке „Марбл", „Асима" и „Мерлин Пинк Слимс". 



Како се сумња, у документацији је лажно приказано да су цигарете намењене за потребе више амбасада страних држава и једне међународне мисије, на основу чега су царински службеници вршили ослобађање од плаћања царинских дажбина, ПДВ-а и акцизе. 



На тај начин осумњичени Р.Н, З.Ј, и одговорно лице новосадске фирме за којим је расписана потрага, утајили су 2.260.000 евра, за колико је оштећен буџет Републике Србије. 

У другој акцији, у Зрењанину је ухапшена царинска службеница С.Г. (1977), због сумње да је злоупотребивши службени положај оштетила буџет Србије за 848.708 динара. 



Постоје основи сумње да је С.Г., приликом царинског надзора и контроле камиона аустријских регистарских ознака, сачинила фалсификовану улазну евиденциону картицу на којој је убележено да је возило у царинско подручје Републике Србије ушло празно, иако се у њему фактички налазила роба у вредности од 20.470 евра. 



На тај начин, осумњичена је возило пустила да уђе у Србију без плаћања царинских дажбина, чиме је возачу камиона прибавила имовинску корист од 848.708 динара, за колико је оштећен буџет Републике Србије. 



У Суботици је ухапшен бивши функционер општине Бачка Топола Б.А. (1964) и још две особе због постојања основа сумње да су Фонд за капитална улагања Аутономне покрајине Војводина оштетили за 40.341.777 динара.



Због сумње да су починили кривична дела злоупотреба службеног положаја и злоупотреба положаја одговорног лица, поред Б.А. ухапшени су и одговорно лице грађевинског предузећа „Ковачевић“ доо Р.К. (1963) и извођач радова Н.В. (1967). 



Осумњичени се терете да су од 2008. до 2012. године, потписивали и својим печатима оверавали документа - привремене ситуације са неистинитим садржајем, у којима је наведено да је, од стране извођача радова грађевиснког предузећа „Ковачевић“, уграђен материјал и изведени радови на реконструкцији Дома ученика Бачка Топола, који у стварности нису изведени. 



Припадници Министарства унутрашњих послова у Смедереву ухапсили су запосленог у компанији „Дунав осигурање" В.М. (1985) и још једну особу због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица, фалсификовање службене исправе, проневера и превара. 



Постоје основи сумње да је В.М. од маја 2011. до маја 2016. године са осигураницима закључио 81 полису осигурања од аутоодговорности компаније „Дунав осигурање", у које је уносио погрешне тарифне групе, третирајући возила стандарне намене као возила специјалне намене иако то нису. 



На тај начин осумњичени В.М. оштетио је компанију „Дунав осигурање“ за 2.918.913 динара. 



Такође, сумња се да је В.М. од јануара 2015. до јуна 2016. године, прибавио противправну имовинску корист од 100.770 динара, тако што је новац од наплаћених премија по основу закл?учених полиса од аутоодговорности компаније „Дунав осигурање", који му је поверен у раду, присвојио за себе. 



Другоосумњиченом Г.Р. на терет се ставља да је, лажно се представљајући као лице овлашћено за посредовање у регистрацији возила, доводио у заблуду осигуранике да су премије полисе осигурања компаније „Дунав осигурања" за теретна моторна возила стандарне намене обрачунаване и плаћене за теретна моторна возила специјалне намене. 



На тај начин, Г.Р. је разлику у премији од 1.754.657 динара присвојио за себе. 



У Сремској Митровици ухапшене су Ј.М. (1965) и Г.Л. (1965), запослени у јавном предузећу „Стамбено" у Руми, због постојања основа сумње да су починили кривична дела проневера и фалсификовање службене исправе. 



Постоје основи сумње да су Ј.М. и Г.Л. од јануара 2016. до септембра ове године, присвојили милион динара од наплате трошкова грејања које су грађани уплаћивали на благајни јавног предузећа „Стамбено". 



Уплате, како се сумња, нису књижили у пословним књигама.



Припадници МУП-а у Зрењанину, ухапсили су запослену у основним школама у Ченти и Арадцу З.М. (1962), осумњичену да је са рачуна школа на свој текући рачун противправно пребацила 5.600.000 динара. 



Због постојања основа сумње да је починила кривична дела проневера, злоупотреба овлашћења у привреди и злоупотреба службеног положаја, осумњичена је уз кривичну пријаву приведена Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину. 



У Зајечару је ухапшен ликвидациони управник “Установа за спорт Зајечар - у ликвидацији“ Г.М. (1970), осумњичена да је злоупотребивши службени положај оштетила буџет Града Зајечара за 4.962.463 динара. 



Г.М. се сумњичи да је од марта до децембра 2015. године, закључила Уговоре о привременим и повременим пословима са 17 особа, без исказане стварне потребе за радним ангажовањем и супротно Уредби о поступку за прибавл?ање сагласности за ново запошљавање и додатно радно ангажовање код корисника јавних средстава. 



Особама са којима је склопила уговоре, од којих је већина prеthodno била запослена у Градској управи Града Зајечара или код других корисника јавних средстава, исплаћена је бруто зарада од 4.962.463 динара, за колико је оштећен буџет Града Зајечара.



Панчевачка полиција у сарадњи са тужилаштвом у Вршцу, ухапсила је бившег функционера Савета месне заједнице Милетићево Р.К, због постојања основа сумње да је починио кривично дело несавестан рад у служби. 



Постоје основи сумње да је Р.К. несавесно поступио и пропустио да оправда утрошак од два милиона динара наменских средстава Аутономне покрајине Војводине у предвиђеном року. 



Због тог пропуста, како се сумња, општина Пландиште претрпела је штету од 3.900.000 динара, колико је морала да уплати по правоснажној судској пресуди Привредног суда у Новом Саду. 



У Новом Саду ухапшено је бивше одговорно лице филијале „Пиреус банке" у том граду Д.Д. (1975), због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица. 



Д.Д. се терети да је од 2010. до ове године, прекорачивши границе својих овлашћења, са девизних рачуна више физичких лица - клијената "Пираеус банке", неовлашћено подигао и задржао за себе 538.499 евра.



Због истог кривичног дела, у Зајечару је ухапшен запослени у пословници „Опортунити банке" у Зајечару И.Ј. (1971). 



Сумња се да је И.Ј. од августа 2014. до јуна 2016. године, у процедури одобравања пет пољопривредних кредита, прикрио чињеницу да ће лично користити део новца од одобреног кредита. 



Након исплате кредита корисницима, како се сумња, осумњиченом је од одобрених средстава предато 794.450 динара, чим је поступио супротно Процедури за агро кредитирање прописаној од стране банке.



У Суботици је ухапшено одговорно лице предузећа „"Селект Фруит" Д.М. (1983), због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица. 



Сумња се да је Д.М. од децембра 2016. до фебруара 2017. године, на основу фалсификованих откупних листова подигао са рачуна свог привредног друштва 13.798.402 динара, за колико је остварио противправну имовинску корист.



Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у том граду, ухапсили су одговорно лице фирме „Урбан 018" З.Б. (1956), због постојања основа сумње да је починио кривична дела пореска утаја и неосновано исказивање износа за повраћај пореза и порески кредит. 



З.Б. се терети да је од јануара 2015. до децембра 2016. године, приликом продаје станова, од купаца примао новац у готовини, који није евидентирао у пословним књигама, нити вршио обрачун ПДВ-а. 



На тај начин осумњичени је буџет Републике Србије оштетио за 20.580.225 динара.

Пише:
Пошаљите коментар