Конференција „Животна средина и грађани Балкана – улога и одрживост цивилног друштва”
Регионална конференција „Животна средина и грађани Балкана – улога и одрживост цивилног друштва” окупила је 11. и 12. децембра у Београду више од 100 представника цивилног друштва, међународних организација, институција влада у региону и локалних самоуправа.
Организована је у оквиру Програма подршке цивилном друштву у Србији у области животне средине - CSOnnect који реализује Регионални центар за животну средину за Централну и Источну Европу – РЕЦ од 2015. године уз финансијску подршку Шведске међународне агенције за развој и сарадњу СИДА.
Конференцију је отворио извршни директор Регионалног центра за животну средину за Централну и Источну Европу Михаил Димовски наглашавајући да овај скуп представља спој свега за шта се РЕЦ залаже – транспарентност, одрживи развој и успешне европске интеграције, кроз промовисање сарадње између влада, невладиног сектора, бизниса и других заинтересованих.
„Овакви скупови прилика су за размену мишљења и дају могућност „ослушкивања“ потреба и улоге цивилног друштва у Србији и на Балкану. И свакако су важни за све стране“, истакао је државни секретар Министарства заштите животне средине Републике Србије Иван Карић.
Ола Андерсон из Шведске међународне агенције за развој и сарадњу обратио се учесницима конференције у име донатора, наглашавајући да за животну средину Шведска Србији донира око 11 милиона евра годишње, а да је од 2001. године подржала нашу земљу са око 250 милиона евра.
Кроз различите панеле и радионице учесници су имали прилику да размене искуства и чују добре примере у областима заговарања у области животне средине, о значају грађанске партиципације у процесу доношења одлука, као и о добрим моделима сарадње организација цивилног друштва (ОЦД) са локалним самоуправама. Представљени су и модели примењивани у Албанији, Црној Гори, Македонији и Србији.
Другог дана конференције дискусије су почеле представљањем примера добре праксе организација из Бугарске и Босне и Херцеговине, као и Србије, у области коришћења правних средстава у заговарању у области животне средине. Након тога, кроз интерактивну радионицу, разговарало се о различитим начинима финансирања цивилног друштва и повезивања финансијске одрживости, стратешког планирања и ангажовања заједнице у раду ОЦД. Конференција је завршена дискусијом о успешним праксама у области сарадње између цивилног друштва и бизнис сектора, а показало се да сарадња може и мора да гради зелену будућност.
Представљени су и резултати реализованих пројеката у оквиру CSOnnеct програма. Наиме, новац кроз тај програм до сада је добило 66 организација у укупно 11 конзорцијума, док ове организације имају потенцијал да преузму водећу улогу у кључним изазовима у вези са животном средином у будућим преговорима Србије са ЕУ за преговарачко поглавље 27.
А. Б.