Суво грожђе - здрава и укусна грицкалица за зимске дане
Њихова висока енергетска вредност чини их изврсним међуоброком, а фине су и у колачима. Суво грожђе је дехидриран плод у ком остаје највише 23 одсто воде. Настаје сушењем грожђа на сунцу или механичким процесом сушења у сушионицама.
Нутритивно гледано, карактерише се га богатство калијума, магнезијума, цинка, бакра, калцијума и гвожђе, као и витамина А и Б комплекса.
Суво грожђе садржи знатну количину гвожђа који директно помаже у лечењу анемије, док висок садржај бакра помаже код стварања црвених крвних зрнаца.
У питању је идеална високоенергетска грицкалица за хладније дане, која зачас надокнађује изгубљену енергију.
Осим тога, помоћу њега без већих проблема можете да заварате глад јер је изразито богато влакнима што га чини заситнијима од многих других намирница.
Осим што уз суво грожђе у комбинацији с орашастим воћем, јогуртом или медом, можете да започнете дан, одлично је и као прилог с пиринчем, кус-кусом и поврћем уз сваки комад меса. Можете га, наравно, убацити у било коју лиснату салату.
Због слаткастог укуса и структуре, идеалње и за пуњење меса перади.
Савршено иде у све колаче, хлеб, пецива, компоте, пудинге и креме, а незаобилазан су и додатак посластицама – штрудлама, колачима, баш као и сладоледу или се једноставно налазе у комбинацији с другим сушеним воћем или орашастим плодовима као замена за слаткише. Зими се често додаје и у кувано вино.
Бисквит с грожђицама
Састојци:
- 125 г путера собне температуре,
- 125 г шећера,
- кесица ванил шећера,
- 3 јајета,
- 250 г брашна,
- кесица прашка за пециво,
- прстохват соли,
- 4 кашике млека,
- 200 г сувог грожђа
Припрема:
1. Путер мешати са шећером док не постане пенаст, додати ванил шећер, а затим и једно по једно јаје.
2. Просејати брашно с прашком за пециво и сољу, па га додати смеси од јаја и на крају улити млеко и мешати док се не добије хомогена смеса. На крају додати суво грожђе.
3. Рерну угрејати на 180 степени.
4. Дугачки калуп за колаче обложити папиром за печење, па улити тесто.
5. Пећи отприлике сат времена, па проверити чачкалицом. Ако се за њу ухватило тесто, продужити време печења.
6. Кад је колач печен, извадити га из рерне, па за десетак минута изврнути на решетку, скинути папир, окренути га на праву страну и пустити да се, прије сечења, потпуно охлади.