Почело са радом Хуманитарно удружење "Маринко Маџгаљ"
БЕОГРАД: Донаторском вечером у хотелу "Краун Плаза", вечерас је почело са радом Хуманитарно удружење "Маринко Маџгаљ", чији је циљ подизање свести о раку панкреаса и значају превенције и ране дијагностике, али и чување сећања на прерано преминулог глумца.
Оснивач Удружења и председник Српског панкреасног клуба проф. др Дејан Раденковић рекао је да су подаци поражавајући када је у питању рак панкреаса и да је у свету 2015. године од те болести оболело 337.000 људи, а да је умрло око 330.000.
Раденковић је Танјугу рекао да је то један од насмртоноснијих облика рака иако није тако чест.
"То је четврти по учесталости рак који се јавља у дигистивном тракту, односно шести од свих облика рака код мушкараца и осми по реду по учешталости код жена", казао је он.
Раденковић је подсетио да су од рака панкреаса умрли и Лучано Павароти, Patrrik Свејзи, Стив Џобс, не зато што медицина у тим земљама није развијена него зато што светска медицина нема одговор на то.
Донаторска вечера организована је са циљем да се прикупе средстава за едукацију здравствених радника, а члан УО Удружења Лазар Ђуровић каже да се циљеви Удружења не исцрпљују тиме.
"Желимо да подигнемо ниво свести о тој опакој болести будући да су превенција и рана дијагностика од великог значаја за даље лечење. Наш циљ је да чувамо и сећање на лик и дело Маринка Маџгаља, изванредног глумца и једног од највећих бораца са овом болешћу које сам ја познавао", рекао је Ђуровић.
Поред лекара и представника разних компанија, идеју о оснивању Удружења подржали су и колеге и пријатељи Маринка Маџгаља: Огњен Амиџић, Андрија Милошевић, Гордан Кичић, Небојша Глоговац, Тихомир Станић, Бранимир Брстина, Радош Бајић, Вук Костић, Јелена Ђокић, Ненад Окановић, Сергеј Chеtković, Марко Кон, Тијана Дапчевић и други.
"За себе бих прво могао да кажем да нисам ажуран када је у питању превенција и сам себи покушавам да подигнем свест о томе, па ћу лакше моћи из прве руке да подстакнем и друге да то раде", каже глумац Андрија Милошевић.
Он сматра да то треба почети још у школама са систематским прегледима да се деци "убије" страх од доктора у самом почетку да би касније одлазак лекарима као вид превенције био нормалан.
"Наши родитељи нису ишли код лекара док не буде најгоре и нама је то у традицији. Ми бисмо волели да ту лошу традицију прекинемо. Имамо добре докторе, врхунске специјалисте, а болујемо од разноразних болести и умиремо јако млади", рекао је Милошевцић Танјугу, додавши да би Удружење требало да буде добар вид едукације.
Он је рекао и да би Маџгаљ, који је прошле године преминуо од рака панкреаса, подржао идеју оснивања Удружења и присетио се да је био човек који је у свему негативном тражио нешто позитивно.
Глумац Тихомир Станић се присетио да је Маринко Маџгаљ био човек са много дара, које није стригао да искаже.
"Болест га је сасекла у великом замаху. Никад се није плакало у Атељеу 212 као за њим. Оно што је у овој акцији специфично јесте то што ће ово Удружење да едукује лекаре, јер ми у много чему заостајемо за светом. Превенција се код нас занемарује", рекао је Станић.