„Execom”: Од поткровља до 148 запослених
Софтверска кућа „Execom” један је од светлих примера успешног домаћег предузетништва. Од 1995. године послује као независан солушн провајдер искључиво са страним клијентима.
Њихова богата експертиза обухвата пројектовање и програмирање информационих система на изазовним пројектима у разноврсним областима, од сателитске комуникације, преко аутоматизације хардверских компоненти за хемијску и медицинску анализу, ИоТ решења, до аутоматизације аудио/видео концертних система.
„Власници Петар Улић и Бранко Миликић упознали су се након завршених студија електротехнике и машинства“, објаснила је ХР менаџерка Биљана Ракић.“Схватили су да добро сарађују и да чине добар тим. „Execom” је настао у једном малом поткровљу, где су они, заједно с још четворицом колега, почели да се баве програмирањем.“
По речима наше саговорнице, предузеће је пре три године остварило нагли раст, када је број запослених са 70 порастао на 120. Раст се наставио, па тренутно запошљавају 148 радника, од којих је 130 инжењера, а пет одсто су менаџери пројеката (пројецт манагер).
Запослени у „Execomu” раде у различитим доменима и сваки нови пројекат је прилика да се много научи и да се примене напредне технологије. С обзиром на то да свако има другачији професионални фокус, у фирми постоји култура учења и дељења знања у виду тех клубова, интерних презентација и предавања. Њихови ИТ стручњаци учествују на конференцијама у иностранству, освајају награде на такмичењима и едукују младе.
„Ми смо део већег или мањег тима код клијената и радимо на развоју пројеката од почетка до краја, самостално или с њиховим програмерима“ , истакла је Биљана Ракић.“Бавимо се и одржавањем софтвера, али не баш често. Водимо рачуна о томе да пројекти доносе нове технологије и да је то нашим запосленима интересантно, да им представља изазов. Клијенти су нам углавном странци и с њима комуницирамо на енглеском језику.“
Дешава се да се неки засите и да оду из фирме, да пожеле да развију свој бизнис, а наша саговорница каже да „Execom” и то подржава. Тако су и настала два старт-апа, од којих је један ћерка-фирма. По речима наше саговорнице, ИТ сектор је веома динамично окружење и све компаније се суочавају с флуктуацијом кадра.
„Ми се поносимо тиме што имамо 50 одсто запослених који у нашој компанији раде пет или више година“, нагласила је Биљана Ракић, и додала да радо пружају прилику младим инжењерима и да током целе године организују студентске праксе, као и да „Execom ” има развијен програм стипендирања.
Седиште фирме, као и развојни центар, налазе се у Новом Саду, а имају и представништво у Холандији. Прошле године отворили су огранак у Суботици „Execom Норд”, а тренутно сарађују с клијентима из Европе, Америке и Аустралије.
Ј. Вукашиновић
Мотивација запослених велики изазов
У данашње време много је оних који су се школовали за одређене струке, али их је живот одвео на неку другу страну. Биљана Ракић, и ако то није планирала, сада ради у ИТ сектору, и то као менаџер за људске односе у компанији „Execom” из Новог Сада.
„И пре „Execoma” сам радила у ИТ фирми, додуше мало другачијој – објаснила је менаџерка Биљана Rakić.“Prеthodna фирма бавила се дигиталним маркетингом и односима с потрошачима, али сам у једном тренутку себе више видела у развоју – девелопементу, поготово кад сам добила децу. Породица захтева другачије радно време, а у маркетингу то не постоји.“
Биљанин посао у „Execomu” је очување и промовисање организационе културе. Претежно сарађује с другим запосленима, труди се да им помогне да раде у што бољим условима, да су задовољни, помаже им да се уклопе у колектив. У фирми нема изражене хијерархије и организациона структура је равна.
„Тим-лидери, који су и програмери или тестери, воде тим, али и комуницирају с клијентом“, објаснила је Биљана Ракић.“Запослени су у директној вези с mеnaymеntom, тј. директорима, без обзира на то што у фирми ради 148 људи.“
По речима наше саговорнице, мотивација запослених да напредују и да се усавршавају представља изазов, а њен посао је захтеван у смислу да треба да очува корпоративну културу, која подразумева обавезно дељење техничког знања, да су пројекти захтевни и да колеге из њих уче, да владају добри међуљудски односи и да су запослени задовољни. Из тог разлога се у „Execomu” два пута месечно организују различите интерне едукације и презентације, подржавају „тећ клубове” који обрађују актуелне теме заступљених технологија у фирми, једном недељно или месечно, зависно од динамике посла. Такође, активно се ради на „тим билдингу”, у оквиру фирме постоји „play роом” те се организују различита дружења, попут скијања, рафтинга, вожње картинга и сл.
„Све чиме сам се до сада бавила, психологија, психотерапија, као и омладински рад, отворило ме је ка људима“, објаснила је Биљана Ракић.“Када сам почела да радим у „Execomu”, добила сам књиге да бих се што боље упознала с послом, а колеге су биле спремне да са мном поделе знање те да се спусте на мој ниво и објасне ми неке базичне ствари, попут разлике између програмског језика, базе података, фрамеворка и сл.“
Наша саговорница наводи да је примарна вредност предузећа у којем ради то што нема лактања и нечија вредност расте тако што има више студената или колега које обучава, шири знање, колегијалан је, учествује у развоју. Радно време је осам сати, и то се поштује, нема прековременог рада, као ни рада викендом.
Ј. Вукашиновић