Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Execom”: Od potkrovlja do 148 zaposlenih

05.12.2017. 13:37 13:43
Piše:
Foto: U softverskoj kući „Execom” foto: Dnevnik.rs

Softverska kuća „Execom” jedan je od svetlih primera uspešnog domaćeg preduzetništva. Od 1995. godine posluje kao nezavisan solušn provajder isključivo sa stranim klijentima.

Njihova bogata ekspertiza obuhvata projektovanje i programiranje informacionih sistema na izazovnim projektima u raznovrsnim oblastima, od satelitske komunikacije, preko automatizacije hardverskih komponenti za hemijsku i medicinsku analizu, IoT rešenja, do automatizacije audio/video koncertnih sistema.

„Vlasnici Petar Ulić i Branko Milikić upoznali su se nakon završenih studija elektrotehnike i mašinstva“, objasnila je HR menadžerka Biljana Rakić.“Shvatili su da dobro sarađuju i da čine dobar tim. „Execom” je nastao u jednom malom potkrovlju, gde su oni, zajedno s još četvoricom kolega, počeli da se bave programiranjem.“

U firmi postoji kultura učenja i deljenja znanja u vidu teh klubova, internih prezentacija i predavanja

Po rečima naše sagovornice, preduzeće je pre tri godine ostvarilo nagli rast, kada je broj zaposlenih sa 70 porastao na 120. Rast se nastavio, pa trenutno zapošljavaju 148 radnika, od kojih je 130 inženjera, a pet odsto su menadžeri projekata (project manager).

Zaposleni u „Execomu” rade u različitim domenima i svaki novi projekat je prilika da se mnogo nauči i da se primene napredne tehnologije. S obzirom na to da svako ima drugačiji profesionalni fokus, u firmi postoji kultura učenja i deljenja znanja u vidu teh klubova, internih prezentacija i predavanja. Njihovi IT stručnjaci učestvuju na konferencijama u inostranstvu, osvajaju nagrade na takmičenjima i edukuju mlade.

„Mi smo deo većeg ili manjeg tima kod klijenata i radimo na razvoju projekata od početka do kraja, samostalno ili s njihovim programerima“ , istakla je Biljana Rakić.“Bavimo se i održavanjem softvera, ali ne baš često. Vodimo računa o tome da projekti donose nove tehnologije i da je to našim zaposlenima interesantno, da im predstavlja izazov. Klijenti su nam uglavnom stranci i s njima komuniciramo na engleskom jeziku.“

Dešava se da se neki zasite i da odu iz firme, da požele da razviju svoj biznis, a naša sagovornica kaže da „Execom” i to podržava. Tako su i nastala dva start-apa, od kojih je jedan ćerka-firma. Po rečima naše sagovornice, IT sektor je veoma dinamično okruženje i sve kompanije se suočavaju s fluktuacijom kadra.

„Mi se ponosimo time što imamo 50 odsto zaposlenih koji u našoj kompaniji rade pet ili više godina“, naglasila je Biljana Rakić, i dodala da rado pružaju priliku mladim inženjerima i da tokom cele godine organizuju studentske prakse, kao i da „Execom ” ima razvijen program stipendiranja.

Sedište firme, kao i razvojni centar, nalaze se u Novom Sadu, a imaju i predstavništvo u Holandiji. Prošle godine otvorili su ogranak u Subotici „Execom Nord”, a trenutno sarađuju s klijentima iz Evrope, Amerike i Australije.

J. Vukašinović

​​​​​​​Motivacija zaposlenih veliki izazov

U današnje vreme mnogo je onih koji su se školovali za određene struke, ali ih je život odveo na neku drugu stranu. Biljana Rakić, i ako to nije planirala, sada radi u IT sektoru, i to kao menadžer za ljudske odnose u kompaniji „Execom” iz Novog Sada.

„I pre „Execoma” sam radila u IT firmi, doduše malo drugačijoj – objasnila je menadžerka Biljana Rakić.“Prethodna firma bavila se digitalnim marketingom i odnosima s potrošačima, ali sam u jednom trenutku sebe više videla u razvoju – developementu, pogotovo kad sam dobila decu. Porodica zahteva drugačije radno vreme, a u marketingu to ne postoji.“

Biljanin posao u „Execomu” je očuvanje i promovisanje organizacione kulture. Pretežno sarađuje s drugim zaposlenima, trudi se da im pomogne da rade u što boljim uslovima, da su zadovoljni, pomaže im da se uklope u kolektiv. U firmi nema izražene hijerarhije i organizaciona struktura je ravna.

„Tim-lideri, koji su i programeri ili testeri, vode tim, ali i komuniciraju s klijentom“, objasnila je Biljana Rakić.“Zaposleni su u direktnoj vezi s menaymentom, tj. direktorima, bez obzira na to što u firmi radi 148 ljudi.“

Po rečima naše sagovornice, motivacija zaposlenih da napreduju i da se usavršavaju predstavlja izazov, a njen posao je zahtevan u smislu da treba da očuva korporativnu kulturu, koja podrazumeva obavezno deljenje tehničkog znanja, da su projekti zahtevni i da kolege iz njih uče, da vladaju dobri međuljudski odnosi i da su zaposleni zadovoljni. Iz tog razloga se u „Execomu” dva puta mesečno organizuju različite interne edukacije i prezentacije, podržavaju „teć klubove” koji obrađuju aktuelne teme zastupljenih tehnologija u firmi, jednom nedeljno ili mesečno, zavisno od dinamike posla. Takođe, aktivno se radi na „tim bildingu”, u okviru firme postoji „play room” te se organizuju različita druženja, poput skijanja, raftinga, vožnje kartinga i sl.

„Sve čime sam se do sada bavila, psihologija, psihoterapija, kao i omladinski rad, otvorilo me je ka ljudima“, objasnila je Biljana Rakić.“Kada sam počela da radim u „Execomu”, dobila sam knjige da bih se što bolje upoznala s poslom, a kolege su bile spremne da sa mnom podele znanje te da se spuste na moj nivo i objasne mi neke bazične stvari, poput razlike između programskog jezika, baze podataka, framevorka i sl.“

Naša sagovornica navodi da je primarna vrednost preduzeća u kojem radi to što nema laktanja i nečija vrednost raste tako što ima više studenata ili kolega koje obučava, širi znanje, kolegijalan je, učestvuje u razvoju. Radno vreme je osam sati, i to se poštuje, nema prekovremenog rada, kao ni rada vikendom.

J. Vukašinović

Piše:
Pošaljite komentar