Први сајам Наука за привреду сутра у Новом Саду
НОВИ САД: Пословни сајам „Наука за привреду” биће отворен сутра у Конгресном центру „Мастер” Новосадског сајма у 11 сати и на првој сајамској манифестацији из области науке, организованој на иницијативу Покрајинске владе као корак ка чвршћем повезивању науке и привреде, представиће се 23 излагача.
– Сам назив манифестације опредељује суштину онога што желимо да урадимо – наводи за „Дневник” председник Организационог одбора сајма и потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић – Суштина је да сви научни потенцијали, сва научна достигнућа и иновације до којих наши признати научници и истраживачи долазе на факултетима и научним институцијама буду што више примењени у привреди и дају допринос бржем економском развоју. То је идеја и циљ овог сајма.
На дводневној манифестацији ће се представити готово сви факултети Универзитета
у Новом Саду, институти за низијско шумарство, за прехрамбене технологије и „БиоСенс”, универзитети из Црне Горе и Републике Српске, Универзитет „Едуконс”, Покрајинска влада, Министарство просвете и, како Милићевић истиче, висока делегација најразвијеније француске регије Вал д’ Оаз.
– Циљ је да се представе могућности сарадње, при чему ће Покрајинска влада и Развојна агенција Војводине представити потенцијале Војводине и разговараће о конкретним пројектима и улагањима инвеститора из те француске регије – навео је Милићевић. – Велика заинтересованост домаће стручне јавности и оне из окружења за први сајам „Наука за привреду” говори о томе да је тема манифестације врло атрактивна и препозната у научним и привредним круговима. На тај начин иницијатива Покрајинске владе за организовање тог сајма добија пуни смисао.
– Верујем да ће све што наука свакодневно даје бити један од начина проналажења механизма и модела који ће омогућити српској економији да у наредним годинама значајно расте кроз примену нових технологија, нових техничко-технолошких и иновативних решења у привреди – навео је Милићевић.
Према речима Милићевића, држава Србија, Покрајина и локалне самоуправе много улажу у образовање и имамо веома квалитетне универзитете па би било права штета не искористити сва та знања у практичне сврхе.
Генерални директор Новосадског сајма Слободан Цветковић наводи за „Дневник” да ће та сајамска манифестација бити круна успешне 2017. године Сајма. Он очекује да ће манифестација ући у редован сајамски календар и да ће у наредним годинама као резултат тога стићи и већа примена научних достигнућа у привреди.
– Новосадски сајам последње три године има нови концепт и отворио је врата за сарадњу с институцијама, удружењима и појединцима који имају иницијативу и којима је за реализацију идеја потребна подршка – истакао је Цветковић. – Као резултат тога, имамо значајно више сајамских манифестација и повећан је број дана током којих су ангажовани сајамски капацитети.
Он каже и да су, припремајући Сајам образовања у марту, у сарадњи с ресорним покрајинским секретаријатима дошли до закључка да недостаје комуникација између науке и привреде и схватили да у Новом Саду наука иде својим путем и да само у неколико тачака постоје преплитања с привредом.
– Као добар пример треба истаћи ИТ сектор, где је та комуникација најартикулисанија и преточена у квалитетан бизнис – истакао је Цветковић. – Дошли смо на идеју да направимо сајам и поспешимо пропулзивност информација између научних институција и фирми и институција.
То значи, додаје, да ће на том сајму факултети и институти имати прилику да пронађу изворе финансирања у привреди, као и да се позиционирају као активни учесници у привредном развоју државе.
Е. Марјанов