Ким: Коначно смо потпуна нуклеарна сила, али одговорна
ПЈОНГЈАНГ: Севернокорејски лидер Ким Џонг-Ун саопштио је, након лансирања новог типа интерконтиненталне балистичке ракете "хвасонг-15", да је Северна Кореја "коначно остварила велики историјски циљ употпуњавања своје нуклеарне силе, због чега је и градила ракетну моћ".
У саопштењу, које је прочитала севернокорејска телевизијска водитељка, наводи се да је Северна Кореја "успешно тестирала нову интерконтиненталну балистичку ракету (ИЦБМ) која је пала у море у близини Јапана и целокупно америчко копно ставила у домет свог нуклеарног оружја", преноси данас Ројтерс.
Северна Кореја је себе описала као "одговорну нуклеарну силу", саопштивши да је своје стратешко оружје развила како би се одбранила од "политике нуклеарног уцењивања и нуклеарне претње америчких империјалиста".
Нова ракета "хвасонг-15", названа по планети Марс, напреднија је верзија ИЦБМ која је двапут тестирана у јулу, навела је Северна Кореја, а та ракета дизајнирана је с циљем да понесе "супервелику тешку бојеву главу" и има много више предности у својим тактичким и технолошким карактеристикама у поређењу с ранијим ракетама.
Најновије ракетно тестирање Пјонгјанг је извео јуче, први пут од половине септембра, а недељу дана након што је амерички председник Доналд Трамп ту земљу ставио на америчку листу земаља за које САД тврде да подржавају тероризам, што Вашингтону омогућује увођење додатних санкција.
Северна Кореја, која је у септембру извела своју шесту и највећу нуклеарну пробу, испалила је десетине балистичких ракета под мандатом Ким Џонг-Уна, пркосећи међународним санкцијама, а у најновијем тестирању је испалила ракету која је досад највише и најдуже летела.
Пјонгјанг наводи да је нова ракета достигла висину од око 4.475 километара - што је више од 10 пута више у поређењу са висином на којој се налази Међународна космичка станица - и да је летела 950 километара током 53 минута.
Многи нуклеарни експерти наводе, међутим, да Северна Кореја тек треба да докаже да је овладала техничким препрекама, укључујући способност испаљивања тешке нуклеарне бојеве главе на врху ИСБМ, али да ће вероватно ускоро и то учинити.
"То не мора да нам се допада, али ћемо морати да научимо да живимо са способношћу Северне Кореје да САД узму на нишан свог нуклеарног оружја", упозорио је Џефри Луис, директор програма за неширење нуклеарног оружја у источној Азији на Институту за стратешке студије у Мидлберију.
На основу путање и удаљености, нова ракета вероватно имат домет већи од 13.000 километара - више него довољно да стигне до Вашингтона и осталих делова САД, саопштио је Савез научника са седиштем у САД, уз напомену да је нејасно колико је пуњење ракета носила и да ли може да носи велику бојеву главу и колико далеко.
У међувремену, амерички, јапански и јужнокорејски званичници сложили су се да је ракета, која се слетела унутар ексклузивне економске зоне Јапана, вероватно ИЦБМ, док је Пентагон саопштио да та проба није представљала претњу по САД, њихове територије нити савезнике.
Трамп је разговарао телефоном с јапанским премијером Шинзом Абеом и јужнокрејским председником Мун Џае-ином, а сва три лидера су потврдила своју посвећеност борби против севернокорејске претње, при чему је Трамп истакао да је "то ситуација која се може решити".
Истовремено, Савет безбедности УН заказао је за данас хитну седницу посвећену најновијој ракетној проби Северне Кореје, коју је генерални секретар светске организације Антонио Гутереш снажно осудио као "јасно кршење резолуција СБ УН и непоштовање заједничког става међународне заједнице".