Јосиповић: Српско-хртватски односи гори него пре пар година
ЗАГРЕБ, БЕОГРАД: Односи између Србије и Хрватске данас су знатно гори него пре пар година, изјавио је бивши председник Хрватске Иво Јосиповић истовремено износећи став да Србија неће моћи да постане чланица ЕУ а да не призна независност Косова.
У интервјуу за лист “Данас”, Јосиповић је рекао да су односи између Србије и Хрватске, одређени број година након рата били очекивано лоши, али да су у време када су Борис Тадић и он били председници, направљени крупни кораци у побољшању односа, иако је остало мноштво отворених питања.
Данас су, како каже, ти односи знатно лошији него пре пар година, а политичари обеју држава користе сваку прилику за неко подбадање и подизање тензија.
Медији, навијачи, коментатори разних врста, сви секундирају хушкачким политикама, рекао је Јосиповић и додао да у обе земље постоје ретро-процеси рехабилитације и слављења поражених пронацистичких снага.
Истовремено, он сматра да Србија не може да постане чланица ЕУ, а да не призна независност Косова.
Наводи да пројекат ширења ЕУ обухвата све државе настале на подручју бивше Југославије, Албанију, Турску, па и Косово.
Улазак Србије у ЕУ без да призна Косово, значило би да Косово никада неће бити чланица ЕУ, а таква редукција пројекта уједињене Еуропе највећем броју садашњих чланица ЕУ није прихватљива, каже Јосиповић, признајући да зна да је за Србију то осетљиво питање.
Могу само да пожелим да у оквиру пројекта уједињене Европе Србија и Косово нађу компромис и да обе државе уђу у ЕУ, што пре, то боље, рекао је он.
Упитан да ли очекује да ће Хрватска кочити интеграције Србије у ЕУ, Јосиповић каже:
Шта ће учинити садашња или нека будућа хрватска власт у контексту погоршаних односа, не могу да прогнозирам. Ипак, верујем да ће преовладати разум и да Хрватска неће кочити Србију на уласку у ЕУ.
Упитан да прокоментарише пресуду изречену Ратку Младићу, он је навео да је пресуда очекивана и да реално осликава Младићеву улогу у рату у БиХ, али да, на жалост, злочини које је починио у Хрватској нису обухваћени пресудом.