Павловић: Заштита приватности важна за квалитет живота
НОВИ САД: Без ефикасно заштићене приватности, нема квалитетног живота у слободи, поручио је данас покрајински заштитник грађана Зоран Павловић на почетку дводневне научне конференције „Слобода, безбедност: право на приватност", у Новом Саду.
"Живимо у времену које обилује неизвесностима, драматичним претњама, сукобима, успоном фундаментализма, тероризмом, бројним миграцијама, страхом од катастрофа, организованог криминала и неизвесне будућности. Присутну несигурност само појачава застрашујућа моћ технологије, пред којом наша приватност као да остаје без ефикасне заштите. У таквој ситуацији и не чуди што је велики број људи спреман да безбедност претпостави слободи", рекао је Павловић.
Покрајински омбудсман је упозорио да је однос између слободе и безбедности пун напетости и да је илузија веровати да се та напетост неће рефлектовати и на нашу приватност, саопштено је из канцеларије покрајинског омбудсмана.Конференцију „Слобода, безбедност: право на приватност“, организују Покрајински заштитник грађана и београдски Институт за криминолошка и социолошка истраживања.
Успешан рад учесницима конференције пожелели су и Иштван Пастор, председник Скупштине АП Војводине, Душан Николић, ректор Универзитета у Новом Саду и Душан Биланџић, специјални саветник у Канцеларији шефа Мисије ОЕБС-а у Србији, а писмо подршке упутила је и Весна Илић Прелић, председница Уставног суда Србије.
Пастор је подсетио да је право на приватност важно зато што је оно родно место човека као политичког субјекта, који се, као такав, на овим просторима „родио“ пре 269. година, за време опсежних реформи Марије Терезије. Тада су, наиме, поданици уз приватно име добили јавно презиме и на имовину кућни број. Тек од тог тренутка, нагласио је Иштван Пастор, човек постаје јавни политички субјект и ослонац грађанске и правне државе.
Конференција ће бити организована у два тематска блока - “Слобода и право на безбедност“ и „Право на приватност - кривичноправни аспекти“, а учествује 26 излагача.Сутра ће се рад наставити излагањем Милана Шкулића и Јована Ћирића, судија Уставног суда Србије, те Марине Царић, са Правног факултета Свеучилишта у Сплиту.
Након тога биће организован округли сто на тему „Право на приватност из угла људских права и судске заштите“, мнаводи се у саопштењу.