light snow
-1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Изречене пресуде оптуженима за паљење амбасаде САД

14.11.2017. 10:38 17:47
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Виши суд у Београду осудио је данас на условне казне затвора од по пет и шест месеци четворицу оптужених за паљење америчке амбасаде, 2008. године у Београду, после митинга "Косово је Србија", док је тројицу ослободио оптужби.

Казне се неће извршити уколико осуђени не изврше ново кривично дело у року провере од две године.



За кривично дело "тешко дело против опште сигурности" на по шест месеци затвора с роком провере од две године условно су осуђени је Дејан Вучковић, Драган Маринков и Марко Новитовић, док је Милан Томас добио пет месеци затвора са истим роком провере од две године.



Ђорђе Томин, Никола Косановић и Филип Бацковић су ослобођени оптужби због недостатка доказа да су извршили кривично дело. 



Осуђени су проглашени кривим јер су гађали каменицама амбасаду САД са више NN лица, разбили прозоре на згради у коју су после убачене бакље, услед чега је дошло до пожара, навео је суд у образложењу пресуде.



Они ће сносити трошкове поступка, док ће трошкови ослобођених пасти на терет буџета.



Штета на амбасади САД износи укупно око 900.000 долара али амбасада није тражила одштету.



То је друга првостепена пресуда, пошто је прву пресуду прошле јесени укинуо Апелациони суд и наложио понављање суђења.



И на ову пресуду тужилаштво и одбрана имају право да се жале Апелационом суду, који треба да донесе правоснажну одлуку.



И прво укинутом пресудом оптуженима су биле изречене казне од шест до 10 месеци затвора, док је за неколико оптужених Апелациони суд потврдио казне због насилничког понашања.



Они су осуђени јер су испред старе зграде амбасаде Сједињених Америцких Држава у улици Кнеза Милоша "опште опасном радњом изазвали опасност за живот и тело људи и имовину већег обима".



Након митинга испред Скупштине Србије "Косово је Србија", око 18:30 сати организовано дошли до америчке амбасаде и гадали је каменицама, бакљама и другим предметима и тако изазвали пожар у којем је погинуо Новосаданин Зоран Вујовић.



Амбасада САД у овом поступку није тражила одштету, као ни породица Вујовића, који је изгорео у пожару у амбасади.



Што се тиче полицијске одговорности за пропусте у обезбеђењу током и после митинга "Косово је Србија", Више јавно тужилаштво у Београду подигло је у мају ове године оптужницу против пет полицијских службеник које терети за кривична дела тешко дело против опште сигурности и злоупотреба службеног положаја.



Оптужница је прослеђена суду 8. маја и још није потврђена, односно њено преиспитивање је у току.

Адвокат: Случај је требало решити политичким путем

Бранилац једног окривљених у случају паљења амбасаде САД у Београду 2008. године адвокат Желимир Чабрило сматра да је суд данас изрекао "малу и скромну пресуду" за, како је рекао чист полички догађај, који је држава требало да решава политичким путем.



Он је у изјави новинарима након изрицања првостепене пресуде, рекао да је била политичка одлука да се организује митинг "Косово је Србија", затим да организује превоз људима из разних места Србије до Београда, као и да се уклони обезбеђење код амбасада у улици Кнеза Милоша укључујући и амбасаду САД. 



Политичка је одлука, како је додао, да се четири године од догађаја 2008. године није поступало у циљу расветљавања свих околности све до 2012. године.



"Сматрам као грађанин и као правник да би много било боље и корисније за Републику Србију да је овај политички догадајај решавала политичким средствима. Овако се дошло до једне мале, скромне пресуде, којом је четворо лица условно осуђено да су бацали камење на зграду амбасаде. Они нису осуђени за паљење, а сви знамо да је тамо било више стотина и хиљада људи који су учествовали у тој галами, бацању камења...",. рекао је адвоакт чији је брањеник ослобођен оптужби.



Према речима Чабрила, било би поље да се политички решио један овакакв догађај који Србија не памти у својој историји, чак ни у најтежим временима у време Првог и Другог светског рата.



"Требало је да се реши и кривично, али је питање ко одговара за то - да ли онај који је наредио да се уклони обезбеђење испред амбасаде, или група момака из унутрашњости која случајно дође ту, дере се и баца камење као и стотине других људи. Шта се добија овом пресудом - хоће ли положај Србије бити бољи у политичким односима са другим државама", рекао је адвокат.



Виши суд у Београду осудио је данас на условне казне затвора од по пет и шест месеци четворицу оптужених за паљење америчке амбасаде 2008. године у Београду после митинга "Косово је Србија", док је тројицу ослободио од оптужби.

Амбасада САД: Тешко схватити пресуду без затворске казне

Амбасада САД у Београду саопштила је данас да је "тешко схватити" исход деветогодишњег процеса о паљењу америчке Амбасаде у којем ниједан оптужени није осуђен на затворску казну.

"Примили смо на знање пресуду коју је данас донео Виши суд у Београду", наводи се у саопштенују и истиче да они подржавају владавину права, али и да истовремено траже да правда буде задовољена у овом случају.

"Тешко је схватити да је било потребно девет година да би се стигло до пресуде у случају који је повезан са имовинском штетом од скоро пола милиона долара и са смрћу једне особе, а да је коначни исход да ниједан од седморо оптужених, од који је четворо у присуству правних заступника признало да су учествовали у озбиљном прекршају, није осуђен на затворску казну", наводи се у саопштењу Амбасаде.

Подсећају да је, према међународном праву, земља домаћин одговорна да штити страна дипломатска представништва и истовремено наводе да се српска полиција 2008. године повукла са својих уобичајених пунктова у близини Амбасаде САД, само неколико тренутака пре напада.

"Они који су одговорни за тај корак никада нису за то одговарали, и напомињемо да се још увек не поступа по случају који је Тужилаштво поднело против пет оптужених полицијских официра у мају", истиче се у реаговању Амбасаде САД. 

Пише:
Пошаљите коментар