У Кисачу одржан Фестивал “Словачка народна ношња Словака у Војводини”
Други по реду фестивал “Словачка народна ношња Словака у Војводини” одржан је у Кисачу. У оквиру фестивала уприличен је дефиле учесника обучених у словачке ношње различитих крајева, затим промоција фотомонографије “Словачка лепота у народној ношњи”, аутора Павела Суровог и Бранислава Кокавца, као и истоимена изложба у Културном центру “Кисач”.
Други фестивал “Словачка народна ношња Словака у Војводини” одржан је у Кисачу. У оквиру фестивала уприличен је дефиле учесника обучених у словачке ношње различитих крајева, затим промоција фото-монографије Павела Суровог и Бранислава Кокавца „Словачка лепота у народној ношњи”, као и истоимена изложба у Културном центру „Кисач”.
“Ове године јавило нам се доста људи из других места, који су негде у својим ормарима сачували народне ношње старе и до 150 година, што је веома занимљиво – испричала је једна од организаторки фестивала Милинка Хрћан. – Посетиоци имају прилику да виде како су се Словаци облачили по другим селима јер у различитим крајевима видљив је утицај других националних заједница. Као што можете да видите, неке ношње личе на буњевачке, русинске, чак и на ромске. Рецимо, мараме „цакљаше”, како их ми зовемо, долазе из ромске народне ношње. Мислим да словачке ношње с ових простора данас врло мало личе на оне које се носе у Словачкој.”
За учешће на фестивалу пријавило се 120 учесника те су на дефилеу, осим кисачких, приказане и словачке народне ношње из Старе Пазове, Ковачице, Бачког Петровца, Арадца, Бингуле, Добановаца, Гложана, Падине, Селенче, Шида и Војловице. На тај начин словачка култура и традиција приближавају се братском српском народу, као и осталим националним заједницама у Војводини. Народна ношња код Словака увек је била симбол традиције, одређивала је економски статус, брачни статус, старост. За свако словачко место или крај везивала се и специфична ношња, а та специфичност огледала се у коришћењу одређених кројева, тканина, орнамената, у богаству колорита, као и у пропратним украсним детаљима и накиту. Промоцији фотомонографије „Словачка лепота у народној ношњи“ на српском језику, аутора Павела Суровог и Бранислава Кокавца, присуствовали су градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, амбасадорка Републике Словачке у Србији Дагмар Репчекова, као и бројни посетиоци.
“ Драго ми је што је успела идеја да се покажу ове раскошне ношње као део културе и традиције Словака у једној квалитетној фотомонографији - рекао је Милош Вучевић. - Све оно чему се дивимо на фестивалу, сада је “укоричено”, а то овој манифестацији даје још јачи замајац. Такође, ова књига омогућава да се даље и шире види како то ми живимо у Војводини и Новом Саду, у складу и заједништву и како уживамо у нашем богатству различитости. Зато је наша велика обавеза да чинимо све да се Кисач, као и остали делови Новог Сада, перманентно развија, да што мање заостаје за најуређенијим деловима града, да има што боље путеве, комуналну мрежу, што уређеније школе и амбуланте. Управо тако ће та лепота која нам се овде презентујете, јаче бљеснути ако је приказана у једном лепом, модерном, функциналном окружењу. Зато је Нови Сад Европска престоница културе за 2021. годину, као прави пример заједништва различитих култура европских народа, који негују све специфичности својих вековних наслеђа. Само онај ко поштује своје, зна да цени и туђе, порука је јушерашњег фестивала, којим жели да се укаже на необичан спој традиционалног и савременог, с акцентом на духовну вредност. Свакодневне и свечане народне ношње различитих крајева, као и прохујалих времена, побуђују свест о томе с колико су их стрпљења, креативности и спретности чукунбаке и њихове вршњакиње шиле и декорисале, и с готово светим поштовањем облачиле.”
Организатор фестивала је Културни центар „Кисач”, уз подршку Града Новог Сада и медијске покровитеље Телевизију „Петровец” и интернет портал www.juznibanat.rs
Б. Павковић
Фото: Ф. Бакић