U Kisaču održan Festival “Slovačka narodna nošnja Slovaka u Vojvodini”
Drugi po redu festival “Slovačka narodna nošnja Slovaka u Vojvodini” održan je u Kisaču. U okviru festivala upriličen je defile učesnika obučenih u slovačke nošnje različitih krajeva, zatim promocija fotomonografije “Slovačka lepota u narodnoj nošnji”, autora Pavela Surovog i Branislava Kokavca, kao i istoimena izložba u Kulturnom centru “Kisač”.
Drugi festival “Slovačka narodna nošnja Slovaka u Vojvodini” održan je u Kisaču. U okviru festivala upriličen je defile učesnika obučenih u slovačke nošnje različitih krajeva, zatim promocija foto-monografije Pavela Surovog i Branislava Kokavca „Slovačka lepota u narodnoj nošnji”, kao i istoimena izložba u Kulturnom centru „Kisač”.
“Ove godine javilo nam se dosta ljudi iz drugih mesta, koji su negde u svojim ormarima sačuvali narodne nošnje stare i do 150 godina, što je veoma zanimljivo – ispričala je jedna od organizatorki festivala Milinka Hrćan. – Posetioci imaju priliku da vide kako su se Slovaci oblačili po drugim selima jer u različitim krajevima vidljiv je uticaj drugih nacionalnih zajednica. Kao što možete da vidite, neke nošnje liče na bunjevačke, rusinske, čak i na romske. Recimo, marame „cakljaše”, kako ih mi zovemo, dolaze iz romske narodne nošnje. Mislim da slovačke nošnje s ovih prostora danas vrlo malo liče na one koje se nose u Slovačkoj.”
Za učešće na festivalu prijavilo se 120 učesnika te su na defileu, osim kisačkih, prikazane i slovačke narodne nošnje iz Stare Pazove, Kovačice, Bačkog Petrovca, Aradca, Bingule, Dobanovaca, Gložana, Padine, Selenče, Šida i Vojlovice. Na taj način slovačka kultura i tradicija približavaju se bratskom srpskom narodu, kao i ostalim nacionalnim zajednicama u Vojvodini. Narodna nošnja kod Slovaka uvek je bila simbol tradicije, određivala je ekonomski status, bračni status, starost. Za svako slovačko mesto ili kraj vezivala se i specifična nošnja, a ta specifičnost ogledala se u korišćenju određenih krojeva, tkanina, ornamenata, u bogastvu kolorita, kao i u propratnim ukrasnim detaljima i nakitu. Promociji fotomonografije „Slovačka lepota u narodnoj nošnji“ na srpskom jeziku, autora Pavela Surovog i Branislava Kokavca, prisustvovali su gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, ambasadorka Republike Slovačke u Srbiji Dagmar Repčekova, kao i brojni posetioci.
“ Drago mi je što je uspela ideja da se pokažu ove raskošne nošnje kao deo kulture i tradicije Slovaka u jednoj kvalitetnoj fotomonografiji - rekao je Miloš Vučević. - Sve ono čemu se divimo na festivalu, sada je “ukoričeno”, a to ovoj manifestaciji daje još jači zamajac. Takođe, ova knjiga omogućava da se dalje i šire vidi kako to mi živimo u Vojvodini i Novom Sadu, u skladu i zajedništvu i kako uživamo u našem bogatstvu različitosti. Zato je naša velika obaveza da činimo sve da se Kisač, kao i ostali delovi Novog Sada, permanentno razvija, da što manje zaostaje za najuređenijim delovima grada, da ima što bolje puteve, komunalnu mrežu, što uređenije škole i ambulante. Upravo tako će ta lepota koja nam se ovde prezentujete, jače bljesnuti ako je prikazana u jednom lepom, modernom, funkcinalnom okruženju. Zato je Novi Sad Evropska prestonica kulture za 2021. godinu, kao pravi primer zajedništva različitih kultura evropskih naroda, koji neguju sve specifičnosti svojih vekovnih nasleđa. Samo onaj ko poštuje svoje, zna da ceni i tuđe, poruka je jušerašnjeg festivala, kojim želi da se ukaže na neobičan spoj tradicionalnog i savremenog, s akcentom na duhovnu vrednost. Svakodnevne i svečane narodne nošnje različitih krajeva, kao i prohujalih vremena, pobuđuju svest o tome s koliko su ih strpljenja, kreativnosti i spretnosti čukunbake i njihove vršnjakinje šile i dekorisale, i s gotovo svetim poštovanjem oblačile.”
Organizator festivala je Kulturni centar „Kisač”, uz podršku Grada Novog Sada i medijske pokrovitelje Televiziju „Petrovec” i internet portal www.juznibanat.rs
B. Pavković
Foto: F. Bakić