Од почетка октобра регистован 41 случај малих богиња
БЕОГРАД: У Србији је од почетка октобра регистрован укупно 41 случај малих богиња, а више од 70 одсто заражених је хоспитализовано, изјавила је данас епидемилог Дарија Кисић Тепавчевић.
Она је на РТС рекла да већина оболелих има повишену темепературу и типичне промене на кожи, а да када је реч о учесталости компликација, регостована су два случаја запалења плућа.
"Та компликација се јавља у једном од 20 случајева", додала је Кисић Тепачевић, која је и помоћница директора Института "Батут".
Навела је да 93 одсто свих оболелих нису били вакцинисани или су били непотпуно вакцинисани.
Упитана у ком тренутку се проглашава епидемија, каже да епидемија представља број оболелих већи од уобичајеног, а да су критеријуми строжији када је реч о малим богиња.
Како је рекла, постоји глобална иницјатива и стратегија за потпуно одстрањење ове болести, а Србија је усвојила акциони план за одстрањење ове болести на територији Србије, те је то један од приоритетних циљева новог Закона о заштити становништва од заразних болести.
"Под тим оконостима и један случај малих богиња представља епидемију", рекла је Кисић Тепачевић и додала да је реч о обољењу које се изузетно лако шири.
Каже и да се примењују све мере и активности које повећавају спремност да се препозна, открије и пријави обољење са крајњим циљем гашења епидемије.
"То је пре свега хитна пријава сумње на ово оболење, епидемилошко истраживање, узимање серума и брисева за лабораторијску потврду инфекције, хитна ванредна ревизија вакциналних картона деце са идентификацијом оних који нису вакцинисани или су недовољно вакцинисани", навела је она.
Додаје да се дневно извештава и врши провера свих потенцијалних сумњивих случајева.
Каже и да је повећана вероватноћа ширења инфекција у школама и вртићима, као и да је законом јасно дефнисано да је за боравка у установама школског и предшколског типа неопходна вакцинација.
Нажалост, наводи, морало је да се деси нешто овако да би се повећао обухват деце вакцинацијом.
Навела је да је до средине ове године мање од 30 одсто деце са територије Београда било вакцинисано, а да се сада прелази 50 одсто.
"Слична је ситуација и у другим крајевима наше земље. Велики градови су највећи проблем јер ту имамо намањи обувхват кад је у питању ова вакцина", каже Кисић Тепачевић.