Мировић: РТС мора бити брана надолазећој вулгаризацији
НОВИ САД: Председник Покрајинске владе Игор Мировић изјавио је данас да је потребно обратити што већу пажњу на културне потребе јавности, те да Јавна медијска установа Радио Телевизија Србије (ЈМУ РТС) мора бити брана надолазећој вулгаризацији коју емитује велики број комерцијалних медијских кућа.
У јавној расправи о програмским садржајима ЈМУ РТС у вези са културом, децом и омладином, Мировић је навео да комерцијални медији не морају да воде рачуна о информисању из области културе, као ни о програму који је намењен деци и младима, те да је с тога и већа обавеза РТС-а да на што бољи начин информише грађане о дешавањима из тих области.
Обећао је да ће Покрајинска влада дати велику подршку како би обезбедила најбоље услове да РТС управо емитује такве садржаје.
Мировић је казао да од јавне расправе очекује да слободна реч дође до менаџмента РТС-а, те да се заједничким деловањем владајућих структура, стручне јавности, невладиних организација, културних, научних и образовних установа, удружења новинара и грађана дође до бољег квалитета програма РТС-а.
Он је подсетио да је Покрајинска влада, одмах по формирању, у сарадњи са Владом Србије, покренула иницијативу за градњу нове зграде Радио - телевизије Војводине са најбољим могућим условима за рад на српском и језицима националних мањина.
Председник Програмског савета РТС проф. др Миливоје Павловић је рекао да је у јавном интересу да РТС производи и емитује програме највишег квалитета, да тај програм не буде политички, културно и етнички једностран, да буде доступан свим грађанима под једнаким условима, с обзиром на то да грађани путем таксе обезбеђују услове за рад.
Председник Уравног одбора проф. др Владимир Вулетић оценио је данашње теме расправе као веома важне, јер од 19 елемената који чине јавни интерес, чак осам је повезано са данашњим темама јавне расправе.
Он је подсетио да је до сада уложен велики напор у повећање обима и квалитета документарног програма РТС-а, да је дат велики подстрек независној продукцији која је све присурнија, као и серијском програму, али је истакао да су све присутније и нове емисије из области културе.
Вулетић је казао и да је потребно уложити још већи напор у области информисања на језицима националних мањина, оценивши да данас постоји више садржаја такве природе у односу на период од пре неколико година.
Учесницима су се, између осталих, обратили и државни секретар Министарства културе и информисања Александар Гајовић, главни и одговорни уредник Културно-уметничког програма Небојша Брадић, в.д. директора Телевизије Србије и главни и одговорни уредник Образовно-научног програма Илија Церовић и главни и одговорни уредник Другог програма Радио Београда Радоман Кањевац.
Јавна расправа биће настављена у Лесковцу 7. новембра, и у Београду 14. новембра. Организатор је РТС, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији.