light snow
-1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кустурица: Традиционална култура и национализам нису исто 

01.11.2017. 08:45 08:53
Пише:
Фото: Tanjug

ЖЕНЕВА: Наш познати режисер Емир Кустурица сматра да без очувања националног идентитета и поштовања традиције једна нација не може да има будућност, али да је потребно правити разлику између осећаја за традиционалну културу и национализма.

"Увек бих пажљиво правио разлику између осећаја за традиционалну културу и национализма. "Осећај за нацију" је неопходан, јер у супротном губите своје корене и можете се идентификовати са небодером, али не и са историјом. Сматрам да је потребно да постоји културни идентитет сваког од нас", поручио је Кустурица на предавању које је одржао у уторак у Женеви.



Кустурица је одржао предавање на престижном Институту за међународне и развојне студије, на тему „Мултикултурализам данас - да ли заиста постоји", а предавање је организовала Амбасада Србије у Швајцарској уз подршку Министарства културе и информисања, наводи се у саопштењу наше амбасаде.



У свом обраћању, у коме се осврнуо на историјске, политичке, језичке и друге околности на нашем поднебљу, Кустурица је говорио о појму "културног идентитета, који у нашим крајевима има посебно дубоко значење због митолошке димензије прошлости". 



Говорећи о мултикултурализму у времену глобализације, Кустурица је рекао да је "глобализам био шанса, али глобализам који није исто што и колонизација. Свет постаје нешто што нема идентитет и што ломи наш идентитет такође. Језик филма данас је језик рекламе, више не говоримо о "слободи изражавања", него о "брзини изражавања" и бојим се да једнога дана, ако се та тенденција настави, више нећемо бити у стању да изразимо себе". 



Кустурица је такође, одговарајући на питање из публике да ли је Сарајево и даље симбол мултикултурализма, рекао да Сарајево то на жалост више није због тока историје и прегруписавања етничких заједница, које сада живе одвојено једна од друге.



"То је случај и са многим другим градовима на Балкану, али није са Београдом, где можете наћи све националне заједнице, јер је у њему и далке идеја мултикултурализма жива", навео је Кустурица. Он је више пута цитирао нашег нобеловца Иву Андрића, рекавши да је то писац који се борио за мултикултурализам и који је дубоко разумео суштину односа између три религијске и етничке заједнице у БиХ.



Предавање Емира Кустурице је било изузетно посећено, а међу скоро четири стотине посетилаца било је представника дипломатског кора, међународних организација, Града Женеве, студената и професора са Института за међународне и развојне студије, као и чланова наше дијаспоре у Швајцарској.



Емир Кустурица је, током боравка у Женеви, такође присуствовао пројекцији свог филма "Супер 8 приче" у "Кући уметности Гритли", где је, на почетку, пред пуном двораном, говорио о својим филмовима и бављењу музиком.



Кустурица је поводом свог гостовања у Женеви изјавио да је за Србију, за препознатљивост њеног културног идентитета и за бољу представљеност богатства наше културе у свету, веома битно да омогућимо већи проток и размену уметника и идеја из Србије са иностранством, јер нам је то недостајало prеthodnih година. 



Зато сматра драгоценом иницијативу Министарства културе да Србија у наредном периоду отвори више културних центара у свету, будући да за сада имамо само један, у Паризу, наводи се у саопштењу.

Пише:
Пошаљите коментар
Кустурица: Таблоиди су пуни Шекспирових заплета

Кустурица: Таблоиди су пуни Шекспирових заплета

28.10.2017. 08:13 08:15
Милерову је требало позвати на војну параду или у Крагујевац

Милерову је требало позвати на војну параду или у Крагујевац

25.10.2017. 15:27 15:30
Кустурица: Поновно уједињење Крима и Русије природнo

Кустурица: Поновно уједињење Крима и Русије природнo

23.07.2017. 19:15 19:16