Владимир Костић: Не трпим никакве притиске
БЕОГРАД: Председник Српске академије наука и уметности Владимир Костић каже да до овог тренутка није трпео нити трпи никаве притиске да у САНУ уђу људи из власти.
"Наравно, многи ми не верују јер сматрају да је председник Академије уједно и ''потрчко'' власти који је у обавези да тако нешто каже. Али заиста, нисам осетио ни меке, ни бруталне притиске те врсте. Ако би неко и покушао да нас на тај начин убеђује, сигуран сам да би ефекат био супротан", рекао је он у интервјуу за "Политику".
САНУ која тренутно има 134 академика објавила је данас у овом листу позив заинтересованима да предложе кандидате за чланство у овој институцији, чиме започиње вишемесечни изборни циклус који се завршава изборним даном 8. новембра 2018. године.
Костић скреће пажњу да је после прошлих избора озбиљно смањено чланство у друштвено-хуманистичким наукама те да је одељење друштвених наука угрожено, као и да је стање у Одељењу ликовних и музичких уметности, које, као и Одељење историје, има само 12 чланова, такође критично.
"Поједини тврде да је узрок томе асиметричан развој науке и да се свет суочава са сличним проблемом. Међутим, брига о равнотежи између области науке и уметности, као и између одељења, није актуелна измишљотина, она је одавно записана у Статуту, ми о њој морамо да се старамо", истиче Костић.
Према његовим речима, неравнотежа је драстична - 65 одсто је чланова у природно-математичким дисциплинама, 21 у друштвено-хуманистичким и 14 у уметничким.
Због тога је, како објашњава, уведено ограничење, па ће два најмногобројнија одељења у најбољем случају моћи да приме по једног или два члана, а отвара се могућност да одељења са изразитим падом чланства позову мањи број чланова из сродних одељења да им помогну при избору њихових кандидата и тиме допринесу веродостојности предлога.
"Морамо сви да схватимо да су избори најважнији, САНУ се мора посматрати као органска целина. Надам се да ћемо у томе бити успешни. Не буде ли тако, главни кривац бићу ја, коначно неко мора да сноси консеквенце", каже Костић.
Критично питање је, додаје, и чињеница да је проценат жена у САНУ 9,7 одсто, имајући у виду да жене чцине 50 одсто наше популације.
Он сматра да би чланови САНУ требало да буду и велики редитељи и глумци који су, како каже, мењали мизансцен својих области и најављује да ће у децембру члановима бити подељен текст као предложак дискусије о будућности САНУ где ће и то питање бити директно отворено.
"Двогодишњи разговор могао би да резултира променама Статута. Наравно, ако је ово најбољи од свих светова, нећемо мењати ништа. Али се бојим да није", закључује Костић.