Vladimir Kostić: Ne trpim nikakve pritiske
BEOGRAD: Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimir Kostić kaže da do ovog trenutka nije trpeo niti trpi nikave pritiske da u SANU uđu ljudi iz vlasti.
"Naravno, mnogi mi ne veruju jer smatraju da je predsednik Akademije ujedno i ''potrčko'' vlasti koji je u obavezi da tako nešto kaže. Ali zaista, nisam osetio ni meke, ni brutalne pritiske te vrste. Ako bi neko i pokušao da nas na taj način ubeđuje, siguran sam da bi efekat bio suprotan", rekao je on u intervjuu za "Politiku".
SANU koja trenutno ima 134 akademika objavila je danas u ovom listu poziv zainteresovanima da predlože kandidate za članstvo u ovoj instituciji, čime započinje višemesečni izborni ciklus koji se završava izbornim danom 8. novembra 2018. godine.
Kostić skreće pažnju da je posle prošlih izbora ozbiljno smanjeno članstvo u društveno-humanističkim naukama te da je odeljenje društvenih nauka ugroženo, kao i da je stanje u Odeljenju likovnih i muzičkih umetnosti, koje, kao i Odeljenje istorije, ima samo 12 članova, takođe kritično.
"Pojedini tvrde da je uzrok tome asimetričan razvoj nauke i da se svet suočava sa sličnim problemom. Međutim, briga o ravnoteži između oblasti nauke i umetnosti, kao i između odeljenja, nije aktuelna izmišljotina, ona je odavno zapisana u Statutu, mi o njoj moramo da se staramo", ističe Kostić.
Prema njegovim rečima, neravnoteža je drastična - 65 odsto je članova u prirodno-matematičkim disciplinama, 21 u društveno-humanističkim i 14 u umetničkim.
Zbog toga je, kako objašnjava, uvedeno ograničenje, pa će dva najmnogobrojnija odeljenja u najboljem slučaju moći da prime po jednog ili dva člana, a otvara se mogućnost da odeljenja sa izrazitim padom članstva pozovu manji broj članova iz srodnih odeljenja da im pomognu pri izboru njihovih kandidata i time doprinesu verodostojnosti predloga.
"Moramo svi da shvatimo da su izbori najvažniji, SANU se mora posmatrati kao organska celina. Nadam se da ćemo u tome biti uspešni. Ne bude li tako, glavni krivac biću ja, konačno neko mora da snosi konsekvence", kaže Kostić.
Kritično pitanje je, dodaje, i činjenica da je procenat žena u SANU 9,7 odsto, imajući u vidu da žene čcine 50 odsto naše populacije.
On smatra da bi članovi SANU trebalo da budu i veliki reditelji i glumci koji su, kako kaže, menjali mizanscen svojih oblasti i najavljuje da će u decembru članovima biti podeljen tekst kao predložak diskusije o budućnosti SANU gde će i to pitanje biti direktno otvoreno.
"Dvogodišnji razgovor mogao bi da rezultira promenama Statuta. Naravno, ako je ovo najbolji od svih svetova, nećemo menjati ništa. Ali se bojim da nije", zaključuje Kostić.