light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Суђење Мишковићу ипак одложено за 24. новембар

30.10.2017. 15:41 17:08
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: У Специјалном суду у Београду данас је за 24. новембар одложен почетак поновљеног суђења власнику “Делта холдинга” Мирославу Мишковићу, његовом сину Марку и осталим оптуженим за утају пореза, као и оптуженима у случају оштећења Фабрике мазива из Крушевца.

Суђење је одложено до одлуке Апелационог суда по жалбама које су изјавили адвокати Мишковића у погледу статуса кипарског предузећа "Хемслејд" - да ли од њега може да се одузме имовинска корист и у том смислу евентуално позове представник тог друштва да присуствује суђењу, навела је председник судског већа Маја Илић.



Судско веће је такође одбило као неосноване предлоге бранилаца за раздвајање поступка против Марка и Мирослава Мишковића као и Живојина Перића и Јадранке Бардић, као и Мила Ђурашковића у погледу оптужбе за пореску утају од поступка против оптужених у случају ФАМ.



Суд је такође одбио предлог да се огласи стварно ненадлежним и предмет проследи основном суду на поступање.



Против овог решења није дозвољена жалба, напоменула је суђа Илић. Она је потврдила да је тачно да је за пореску утају надлежан основни суд, али је обраложила да је у овом слцуцају је ситуација специфична јер је вођен јединствени поступак.



Разлози економичности не оправдавају раздвајање поступка, па је предлог за раздвајање одбијен као неоснован, као и у више наврата у prеthodnе две недеље.



Пред формалан почетак поновљеног суђења власнику "Делта холдинга", његов адвокат Зденко Томановић тражио је да се суђење његовом брањенику раздвоји од поступка за ФАМ јер са њим нема никакве везе, као и јер дело за које му се суди није у надлежности Посебног одељења Вишег суда у Београду (Специјалног суда), већ основног суда.



Томановић је такође предложио судском већу да одложи данашњи претрес и да на њега позове представника кипарског предузећа "Хемслејд", од којег како је навео “долази у обзир одузимање имовине, а овај предлог је суд усвојио и одложио суђење.



Због оптужби за помагање Марку Мишковићу да утаји порез од око 320,3 милиона динара суђење се понавља и према Живојину Петровићу и Јадранки Бардић.



У овом процесу поново се суди и власнику Нибенс групе Милу Ђурашковићу такође због утаје пореза, као и због сумње да је са сарадницима оштетио крушевачки ФАМ (фабрика мазива).



Ђурашковић је првооптужени у овом процесу а после следе његови сарадници, док су Мишковићи наведени у оптужници након њих.



Суђење им се понавља по налогу Апелационог суда у Београду, који је у септембру укинио првостепену пресуду којом су Мишковићи и Ђурашковић били осуђени за пореску утају и наложио да им се суђење понови за то дело, а Ђурашковићу и његовим сарадницима и за злоупотребе са крушевачком Фабриком мазива (ФАМ).


Мишковић: Ако морате осудите ме, не нарушавајте ми здравље



Власник "Делта холдинга" Мирослав Мишковић апеловао је данас на тужилаштво за организовани криминал и Специјални суд да одустану од оптужнице против њега којом се терети за утају пореза, како не би правили даљу штету држави Србији.



“Желим да упутим молбу тужилаштву и вама да не праве штету држави Србији, а штета постаје све већа. Зашто хоћете да прекршите закон...”, навео је Мишковић након чега га је прекинула судија Маја Илић и подсетила да о кришењу закона има ко да води рачуна.



Он је такође рекао да се много лоше осећа од тренутка од када је ушао у Специјални суд и навео да може да прекине суђење у сваком тренутку одласком код лекара.Мишковић сматра да није ни коректно ни људски да по цео дан седи у суду и слуша процес за ФАМ, са којим нема везе."Ако морате, осудите ме данас, сутра само немојте више да ми нарушавате здравље", рекао је Мишковић.


Мишковићи и Ђурашковић као и још четири окривљена су због недостатка доказа одлуком Апелационог суда правоснажно су ослобођени оптужби за злоупотребе са путарским предузећима, због чега су били првобитно ухапшени у децембру 2012.



На поновљеном суђењу сви оптужени ће имати прилику да поново изнесу своје одбране, а суд да отклони недостатке због којих су првостепене пресуде укинуте.



Мирославу Мишковићу ће се сада поново судити за кривично дело утаја пореза извршена помагањем, односно јер је према наводима оптужнице, помогао сину Марку у утаји пореза по одбитку од капиталног добитка из пословања путарских предузећа.



Марко Мишковић и Мило Ђурашковић се терете за утају пореза по одбитку за које је запрећена казна од 1 до 10 година затвора, а иста казна је запрећена и за помагаче.



Ђурашковић се терети и за злоупотребу положаја одговорног лица због оштећења ФАМ-а, а за исто дело су оптужени су и његови сарадници Дејан Јефтић, Ристо Ристић, Боро Јелић, Бранислав Јовановић, Љиљана Костић и Срђан Филиповић.



Против Мишковића, Ђурашковића, као и још осам оптужених, кривични поступак је покренут крајем 2012. године због сумње да су оштетили путарска предузећа за више милиона евра.



Тада су били ухапшени и после вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, пошто су положили вишемилионска јемства у еврима, а пасоши су им и даље у судском депозиту и не могу да напусте боравиште без одобрења суда.



Одлуком Апелационог суда, "пала је" оптужница тужилаштва за организовани криминал која их је теретила да су финансијским трансакцијама извлачили новац из путарских предузећа и тако довели до њихове пропасти, односно да су их у периоду од 2005. до 2010. године оштетили за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара.



Случај у вези са Фабриком мазива из Крушевца покренут је 2010. године.



У том случају, сумња се да су оптужени оштетили предузеће из Крушевца за износ од око 3.181.070.378,54 динара (више од 32 милиона евра) и Ђурашковићу прибавили имовинску корист у укупном износу од 1.498.289.138,43 динара (око 15 милиона евра).



С обзиром да је већина оптужених за путарска предузећа била и на оптужници за ФАМ, поступци су били спојени и у фебруару 2015. године је кренуло обједињено суђење.

Пише:
Пошаљите коментар
Мишковићима спојено суђење и креће 30. октобра

Мишковићима спојено суђење и креће 30. октобра

06.10.2017. 11:23 11:24