Грајф: Јасеновац је балкански Аушвиц
БЕОГРАД: Водећи истраживач Института за Холокауст „Шем Олам“ из Израела, професор Гидеон Грајф, сматра забрињавајућим оживљавање усташких симбола и поздрава у Хрватској, и истиче да међународна заједница мора да реагује.
Грајф за „Политику“ каже да смо сведоци покушаја ревидирања историје који се преноси са генерације на генерацију, индивидуалних инцидената неонацистичких група у разним земљама Европе и света.
Али када се на јавним скуповима и на фудбалским утакмицама узвикује усташки поздрав „за Дом спремни“, када се у Меморијалном комплексу „Јасеновац“ поставља споменик с тим поздравом уз одобрење државних органа Хрватске, када се на нека места у Влади Хрватске поставе министри потомци који су симпатизери некадашњих усташа, а долазе углавном из Аргентине, онда је то забрињавајуће. Међународна заједница мора да реагује, нагласио је Грајф.
Професор Грајф, експерт за Аушвиц и зондеркомандосе, указује да то више није локално, регионално питање које се тиче односа Срба и Хрвата.
Он је навео да се недавно главни правни саветник Светског јеврејског конгреса из Њујорка Менахем Розенсафт огласио у најутицајнијем америчком онлајн часопису „Таблет“, где је истакао да у време када јеврејска, српска, ромска и друге мањинске заједнице и антифашисти у Хрватској бојкотују државну церемонију за Дан холокаусата и Дан пробоја из Јасеновца, онда они заслужују и поштовање и међународну подршку.
О спомен-табли с натписом „за Дом спремни“ која је била постављена на Јасеновцу, Грајф наводи: Шта да кажем него да је то довољно да експлодирате од беса, као кад на путу до Аушвица видите кукасте крстове. Није то само друго убиство жртава, него и бацање проклетства на те жртве.
За време истраживања Грајф је, како је казао, наишао на чињенице о пребацивању усташа у Јужну Америку, нарочито у Аргентину после Другог светског рата, и захтевима Владе Југославије за њихову екстрадицију.
Грајф је боравио у студијској посети региону у оквиру припреме изложбе и међународне научне конференције о Јасеновцу које ће у децембру бити одржане у Јерусалиму, а грађу о Јасеновцу је истраживао у Архиву Југославије.
У страдању Срба и Јевреја има много сличности - убијани су у истим логорима, у нацистичким и усташким фабрикама смрти, а данас су суочени са снажим настојањима да се број њихових жртава смањи и релативизује, констатује Грајф.
Грајф сматра да страдање југословенских Јевреја у НДХ, Јасеновцу и на територији бивше Југославије није довољно истражено и истиче да ће их, после 42 године посвеће Аушвицу, ставити сада у фокус својих истраживања.
Он каже да се већ годинама бори против покушаја смањивања броја јеврејских жртава убијених од стране нациста, а да се сада бори против смањивања броја жртава Јасеновца.
Питање броја жртава у Јасеновцу је, према његовим речима, врло осетљиво.
Ја прихватам претпоставку најбољег израелског историчара др Менахема Шелаха. Он је у свом капиталном делу о историји Холокауста у Југославији навео да је у НДХ убијено „на стотине и стотине хиљада Срба и на десетине хиљада Јевреја“. Још има простора за истраживање, али је јасно да постоји разумљива дискрепанца између до сада именованих жртава и процењеног броја жртава. Он се креће између 700.000 и 800.000, казао је Грајф.
Он је додао да су нестајала читава села и породице, црквене књиге су спаљиване, евиденције и картотеке Јасеновца су уништене, а ликвидације су вршене масовно, тако да је могуће направити само експертске процене.
Грајф, који ради на књизи под насловом „Јасеновац - Аушвиц Балкан“, каже да је његова дужност да истраживању Јасеновца, који назива „фабриком смрти“ да свој допринос - расветљавањем.
Мислим да је радни наслов моје књиге заслужен, јер је Јасеновац био пакао на земљи. Јасеновац се разликовао од преосталих седам нацистичких логора за истребљење из два разлога. Први је да су, према сведочењима малобројних преживелих, мучења била много монструознија и демонскија него у Аушвицу, а други је да је постојао и без најмањег учешћа нацистичких војника, био је комплетно под усташком управом, наводи Грајф.