Суботичанке међу пилотима и падобранцима: Небеске хероине света
СУБОТИЦА: Промоција књиге „Небеске хероине света”, ауторке проф. др Радмиле Тонковић, скренула је пажњу да су се међу бројним храбрим женама летачима и падобранцима, нашле и две Суботичанке, Марија Вуковић-Милићевић и Ирена Сарић.
Радмила Тонковић је десет година истраживала ваздухопловство, жене летаче из целога света. Све биографије су потврдиле и потписале саме небеске хероине.
Ауторка књиге објашњава да развијене земље нису биле много испред нас, када су у питању жене летачи. Већ 1914. године прве жене пилотирале су у Француској и Русији. Војна авијација САД је тек 1993. године отворила врата женама летачима.
Описан је цео свет, геостратешки и геополитички, као и свака земља у којој су жене биле пилоти. Можете да сазнате све о земљи одакле су небеске хероине, али и о мушкарцима који су заслужни за развој ваздухопловства. Подаци оповргавају бројне предрасуде, јер на пример, прва жена летач и војни пилот у Турској је била 1935. године усвојена ћерка Кемала Ататурка, Сабиха Голчен, а тек 2006. године Белгија је добила прву жену војног пилота. Ове жене су успеле у ваздухопловсту саме својом борбом и храброшћу. У почетку су се водиле као NN лица, супруге, мајке, ћерке и увек су некоме припадале, рекла је Радмила Тонковић.
Марија Вуковић Милићевић рођена је у Суботици у летачкој породици. У току своје каријере Марија постиже пет државних рекорда у падобранству - висински скок са 5.380 метара без задршке.
Брзо сам оборила неколико рекорда и ушла сам у државну репрезентацију Југославије, а 1965. била сам у Порторожу где се одржавао светски куп. У првом скоку од 1.500 метара са резултатом 0,10 метара. У другом, добила сам падобран који није био исправан и тешко сам се приземила. Љубав према летењу и падобранству ми је усађена од малена. Ја у шали кажем, да мојим венама тече керозин, а не крв, каже Марија Вуковић Милићевић, која већ неколико деценија живи у Тивту.
Књига обухвата преко 2.000 биографија жена летача широм света и око 1.700 фотографија. Као до сада најопсежније дело те тематике уврштена је као уџбеник на ваздухопловној академији и техничким школама у Русији. Ускоро треба да буде завршен и превод на енглески језик.
С. Иршевић