Систем за путне информације и одобрења не значи - визе
БРИСЕЛ: Европски систем за путне информације и одобрења (ЕТИАС) не значи увођење виза за грађане Западног Балкана.
Уколико се предлог усвоји, грађани свих земаља које имају споразум о безвизном режиму са ЕУ, добијаће додатни докумет, у важењу од пет година, по цени од 5 евра за неограничен број улазака у простор Шенгена, потврђено је Танјугу у Европској комисији.
"ЕТИАС није виза. Грађанима ослобођеним од визног режима очигледно није потребна виза за улазак у Шенгенски простор и ЕТИАС то неће променити. У питању је једноставјији, јефтинији, бржи и путницима прихватљивији систем којим у року од пар минута у 95 одсто случајева добијате позитиван одговор”, наводи се у у документу Европске комисије која је због појачаних безбедносних ризика и илегалне миграције предложила ову измену правила уласака у ЕУ.
Дипломатски извори у Бриселу кажу да су свесни интересовања и значаја које грађане Западног Балкана показују поводом нових детаља о предлогу Европског ситема путних информација и одобравања.
Наглашава се и чињеница да је 2009. године успостављена визна либерализација ”историјски” и један од до сада ”најзначајинијих” корака у односима ЕУ и Западног Балкана.
Указује се истовремено и на потребу препознавања безбедносних ризика односно потенцијално проблематичних појединаца пре него што они дођу на спољне границе Шенгена.
”У питању је једноставан процедурални корак који и грађани ЕУ, икао изузети из извног режима, морају да прођу кад улазе у САД где је на снази Електронски систем путних одобрења (ЕСТА)”, објашањавају у Бриселу.
Европски систем путних информација и одбрења ( ЕТИАС) је предложен од стране Европске комисије у овембру 2016. године. Уколико се, како се очекује до краја 2018. године, добије сагласност Европског парламента и Савета ЕУ, нови систем мога би да ступи на снагу до 2020. године.
У Европској комисији изадали су детаљно упутсво како ће функционисати будући европски механизам за аутоматско приклупљање информација о путницима и њихову ауторизацију.
”Путници ће морати да попуне онлајн захтев на за то посебно напављеној интернет страници или апликацији. Попуна формулара не би требало да траје дуже од 10 минута и неће захтевати више информација од оних из пасоша или сличног документа”, наводи се у Европској комисији.Уколико особа која путује није у могућности да сама попуни формулар то уместо ње може учинити треће лице.
”Елекстронска уплата таксе од 5 евра по апликацији биће неопходна за све подносиоце захтева старије од 18 година. Подношење новог захтева и поновно плаћање таксе биће неопходни тек по истеку важења путне дозволе што је 5 година или до истека важења пасоша”, наводи се даље у документу предлога.
Очекује се да ће велика већина захтева, више од 95 процената, бити аутоматски одобрена, а да ће подносилац захтева о томе одмах добити и обавештење. У случају неодређеног исхода аутоматски процес ће бити пребачен на мануелну обраду, а у посебним случајевима то време одговора на захтев се може продужити највише до две недеље.
Подносиоцу захтева одговор, било то одобрење или одбацивање дозволе за путовање, стиже путем елекстронске поште. У случају одбијеног захтева постојаће и могућност жалбе.
”По доласку на гранични прелаз Шенгена пасошка контрола ће електронски прочитати путни документ и кроз различите базе података проверити и постојање валидног путног одбрења. У случају да не постоји одбрње ЕТИАС-а путник ће бити враћен са границе и неће му бити дозвољен улазак у ЕУ”, наводи се у предлогу Комсије.
У Европској комисији понављају да би ова процедура требало да буде значајно једноставнија и краћа у односу на некадшње вађење виза као и да ће једном добијена дозвола ЕТИАС бити важећа за неограничен број улазака.