Копроцесинг у производњи цемента-еколошка будућност
БЕОЧИН: У Србији се, по угледу на европске земље, у производњи цемента све више користи копроцесинг - еколошки прихватљива употреба отпада уместо фосилних горива, али да би се достигао европски ниво, потребно је уредити законе и тржиште отпада, каже директорка Цементне индустрије Србије (ЦИС) Дејана Милинковић.
ЦИС, која око себе окупља три фабрике цемента - Лафарж Србија, ЋР Србија и Титан Косјерић, организовао је едукативни обилазак Лафаржа под називом „Промена креће од нас“, како би јавности приказала како се, уз очување животне средине, производи цемент.
Како су објаснили технолози у Лафаржу, цемент се може производити користећи фосилна горива попут угља, али и на „еколошкији“ начин - употребом отпада који представља алтернативно гориво.
Како је рекао директор Лафарж Србија Димитрије Књегињић, осим што је „добро за животну средину“, на овај начин се решава и питање депоновања отпада.
Циљ ЦИС-а је да се необновљиви извори потпуно замене алтернативним, као што је то случај у неким развијенијим земљама, рекла је Милинковић новинарима, али будући да у Србији има „још доста посла“, супституција фосилних горива је, од 2008. године, на 22 процента.
Та супституција фосилног горива је значајна за фабрике и за Србију јер смо „уштедели“ преко 200.000 тона угљендиоксида у том периоду, каже она, али додаје да у другим европским земљама тај број иде и до 40 процената.
Да би Србија достигла тај ниво, сматра она, потребно је променити регулаторни оквир како би фабрикама које производе цемент на овај начин било лакше да дођу до отпада који њима треба.
Такав отпад је на пример неоргански отпад, онај у коме има најмањи могући проценат воде, комунално-индустријски отпад, уље, нафтне муљевине...