Новосадски институт са колегама из Русије уговорио сарадњу
БЕОГРАД: Представници Научног института за ветеринарство „Нови Сад“ и Федерални институт за здравље животиња (ФГБ „ARRIAH”) из Русије потписали су данас протокол о успостављању научно - технолошке сарадње, саопштено је из Покрајинске владе.
Протоколом ће ће бити омогућено унапређивање билатералне, научне и технолошке сарадње ових институција, а први корак биће рад на развијању програма вакцинација, потом на дијагностичким методама болести код животиња, те боравку наших сарадника у руском Федералном институту, додаје се у саопштењу.
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вук Радојевић оценио је да потписивање тог протокола има вишеструку значај.
"Овакав документ с једне стране треба да обезбеди да ова научно-технолошка сарадња послужи као добар основ за заједничко научно истраживање, када је у питању национални, али и међународни интерес“, истакао је Радојевић.
Он је напоменуо да је смисао Протокола и у заједничком наступу за финансијска средства код међународних фондова, у циљу реализације пројеката који су од обостраног интереса и за Србију и за Руску Федерацију.
Ресорни секретар је навео и да ова врста сарадње треба да доведе и до усаглашавања и одређених правилника и одређених захтева који постоје свакако на руском тржишту, јер Федерални институт јесте део целокупног руског административног система и надлежне управе која се бави контролом квалитета.
Производи животињског порекла свакако захтевају значајне процедуре усаглашавања, као што је то случај и са другим пољопривредним производима где ће, према мишљењу Радојевића, Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“ дати свој допринос, како би у наредном периоду олакшали извоз производа животињског порекла.
Директор Научног института за ветеринарство „Нови Сад“ Мирослав Ћирковић, један од потписника протокола, истакао је да постоји велики интерес када је реч о остваривању широке сарадње са институцијом попут руског Федералног института из Владимирова.
Ова сарадња ће поред развијања програма вакцинација и терапије превентивних мера, обухватити и програм контроле намирница, које извозимо на руско тржиште, као и уједначавања стандардизације и акредитације, рекао је Ћирковић.
Како је указао, срадња са Руском Федерацијом треба да допринесе образовању наших кадрова, унапређивању издавачке делатности, као и сарадњу наших научника, те могућност учешћа у реализацији технолошких пројеката.
Директор Федералног института за здравље животиња из Владимирова Дмитриј Лазовој оценио је да се његов и новосадски инсититут баве блиским пословима, те да постоји спремност у настојању да делимо постојеће знање и искуство.
"Институције као што су наше две, не могу се бавити науком локално, већ морају сарађивати. Наука и сарадња не познају границе“, нагласио је Лазовој и додао да је брига о здрављу здравих животиња важан елемент и српске привреде, као и да шира сарадња на плану науке и истраживања наших институција може само да допринесе и убрза постизање бољих резултата.