Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„Дневник“ у Шиду: Први у Срему по новцу од пројеката

16.10.2017. 08:15 14:59
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

У општини Шид годинама није било већих улагања, да би од априла прошле године ствари кренуле набоље, а изградњом индустријске зоне, у којој је завршена прва фаза радова, очекује се упослење великог броја радника. Зона се налази на тромеђи, односно граници с Босном и Хрватском, што је чини одличном локацијом.

Председник општине Шид Предраг Вуковић каже за „Дневник“ да је за годину и по у ту општину уложено много, а да се резултати већ виде.

„Најважнија инвестиција нам је изградња приступне саобраћајнице у индустријској зони у Адашевцима, а вредност те инвестиције је 32 милиона динара, од чега је половину уложила Покрајина, а половина је финансирано из buyеta општине“, каже Вуковић, додајући да им је најважније било да покрену индустријску зону, која се простире на укупно 120 хектара, а корисна површина је 90 хектара.

Друга фаза радова подразумева чишћење каналске мреже, вредност им је 12 милиона динара, па трафостанице за коју је добијен новац од Покрајине. Трећа фаза радова подразумева довођење струје и воде и бушење бунара, након тога радиће се пет сервисних саобраћајница, док се завршетак радова очекује у мају идуће године, а за сада челници општине преговарају с два заинтересована инвеститора.

„Што се тиче пројеката, конкурисања, али и добијања новца, верујем да је Шид први у Срему“, наглашава Вуковић.

Имамо изузетну сарадњу и подршку од покрајинских органа, а посебно Игора Мировића и градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића(Предраг Вуковић)

„Буџет општине за ову годину је 800 милиона динара те је одатле веома тешко улагати у развој јер нам покрива основне трошкове. Међутим, ми од тих пара успемо и да асфалтирамо путеве, али ипак највише новца издвајамо на образовање. Долази сезона грејања, које се такође финансира из buyеta и то једна од највећих ставки, али школе морају бити топле“, каже Вуковић.

Општина Шид има 19 месних заједница, а превоз ђака основних школа такође се субвенционише из buyеta општине.

„ На пример, у селу Гибарац, матична школа је у Шиду, деца у селу иду од првог до четвртог разреда, а од петог до осмог наставу похађају у Шиду, тако да субвенционишемо тај превоз, као и превоз средњошколаца с 20 и 50 одсто. Имамо и много социјалних давања која се финансирају из буџета“,каже Вуковић, који сваког понедељка прима грађане да би саслушао њихове проблеме, а грађани се највише жале на рачуне и што немају посао.

Та општина има око 36.000 становника, од тога се 4.000 води као незапослено, међутим, по Вуковићевим речима, ти подаци нису у потпуности тачни јер много грађана ради иако нису пријављени у Националној служби за запошљавање.


Креће вода из славина у Соту

„ Уређење водовода у Соту,је још једна капитална инвестиција у општини. У Соту живи око хиљаду становника, а за тај пројекат је издвојено 16,4 милиона динара. Новац су обезбедили Управа и Покрајински секретеријат, с којима имамо изузетну сарадњу и село је напокон добило воду, иако је то била предизборна прича 15 година“, додаје Вуковић.

Он напомиње да је постигнута и значајна уштеда јер је првенствено за тај пројекат предвиђено 50 милиона динара, а урађен је с три пута мање новца. Из buyеta општине финансираће се бунарске кућице и прикључци за воду.

„ Рачунамо да ће за 20 дана у Соту кренути и вода из славина, а грађани су презадовољни, иако у почетку нису могли да верују јер су мислили да је опет у питању празна прича, међутим, ми се тиме не бавимо“, наглашава Вуковић.


Становништво те општине претежно се бави пољопривредом па се из buyеta доста улаже и у ту грану: уређење атарских путева, каналске мреже, а највише се гаје жито, кукуруз, соја и репа, међутим, општина је радила и на усмерењу пољопривредника да би аплицирали на разне покрајинске конкурсе из пољопривреде.

„Сади се и дуван, али се људи баве и воћарством јер је наша земља плодна“, каже Вуковић.

Следећа велика ивестиција те општине, која говори да ни култура није запостављена, јесте санација позорнице у Културно-образовном центру у Шиду, вредна 5,7 милиона динара, које је обезбедила Управа за капитална улагања, након чега је из buyеta Министарства културе издвојено и 19 милиона динара за адаптацију сале у КОЦ-у.


Мигранти обележили ову годину

Кроз Шид је за годину прошло готово 100.000 миграната, а председник општине каже да с њихове стране није забележен ниједан инцидент, на шта су поносни.

 „Осим тога, ми смо и од мигрантске кризе успели да направимо добру причу и искористимо ту шансу. Доделом разних донација, опремили смо наша комунална предузећа „Водовод“ и „Стандард“, који је сада „Чистоћа“, те смо возила стара 30 година заменили новим, опремили и реновирали школе. Дом здравља смо комплетно опремили и добили нова возила каква никад нисмо имали“, каже Вуковић, и додаје да су и даље највећи прихватни центар, односно два, измештена у Шиду, у којима се налази трећина миграната на нашој територији, и то породице с децом, а једини проблем су правили самци, појединци, јер на толико људи мора бити неких проблема.

Вуковић наглашава да је захвалан грађанима што су имали стрпљења и показали солидарност и толерантност и помагали мигрантима, те су кризу сви заједно претворили уз развојну шансу. Иако мигранти не планирају да остану да живе у Шиду, стотинак мигрантске деце кренуло је у школу у Шиду. Родитељи су у почетку били забринути, али то је сада све „легло“ и сада су њихова деца најбољи другари с мигрантском децом.


Следећа капитална инвестиција је мост у Шаркудину, за који је опредељено 5,6 милиона динара. То место је било црна тачка и ту је било много саобраћајних удеса, али и жртава.

„ Мост изгледа сада онако како треба и, иако делује да је много више уложено у њега, то није био случај“, каже Вуковић.

Општина Шид има 19 месних заједница, а превоз ђака основних школа субвенционише се из буџета општине

У плану је и санација и реконструкција и ОШ „Бранко Радичевић“ у Шиду, а у тај је пројекат је укључено и Министарство просвете. Планирана инвестиција је 100 милиона динара.

„Водимо рачуна и о најугроженијима, а ту нам је помогла и Славица Ђукић Дејановић око спровођења мера популационе политике. Наш пројекат је у тој области проглашен за најбољи и добили смо 11 милиона динара. Већ дужи низ година имамо пројекат геронто-домаћица, за које смо сада обезбедили електричне бицикле јер оне не обилазе само једно домаћинство“, каже Вуковић, и додаје да је у сарадњи с Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања на пола године запослено 27 геронто-домаћица, које обилазе стара и немоћна лица. Сва села, осим Сота, имају своју геронто-домаћицу јер свака има по седам-осам корисника.

Општина Шид финансира и вантелесну оплодњу брачних парова који нису прошли на конкурсу код Републичког фонда за здравствено осигурање или нису успели из три бесплатна покушаја.

Маша Стакић

Фото: Јелена Ивановић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Шид. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

Пише:
Пошаљите коментар
Почели радови у индустријској зони Шид на Коридору 10

Почели радови у индустријској зони Шид на Коридору 10

30.08.2017. 11:42 11:44