„Селфи“: На ивици смрти због атрактивне фотографије
У свету на хиљаде људи годишње страда приликом покушаја да направи што атрактивнију селфи-фотографију. Чини се да су људи спремни на све да би направили оригиналну фотографију. Због тога су својевремено у Русији уведена строга правила и забране приликом фотографисања.
Руски званичници су чак недавно покренули рекламну кампању чији је циљ да упозори на факторе ризика које са собом носе селфији. Тај, само наизглед апсурдан потез, узрокован је тиме што је број повреда и смртних случајева који су последица таквог фотографисања у порасту, а један tinеjyеr у Русији је настрадао покушавајући да сними селфи на железничком мосту.
Повреде због фотографисања бележе се и у Србији. Појединци праве фотографије тамо где други не смеју и тада настају повреде.
Психолози наводе да су таквим авантурама склонији млађи момци од 17 до 21 годину јер немају осећај страха и нису свесни последица које могу проистећи из њихових поступака.
Тако је прошле године једног седамнаестогодишњака ударила струја на нишкој железничкој станици. Он је дошао на Железничку станицу да би се међу старим вагонима фотографисао с другом, не знајући, очигледно, за опасност од струјног удара. Како су пренели медији, он се попео на вагон јер је желео да направи селфи када га је ухватио „Волтин лук”. Наиме, ударило га је 25.000 волти, иако није пипнуо високонапонске водове, па је пао с вагона на земљу. Струја га је опекла по рукама и грудима, али је био свестан. Његов друг, који је прошао неповређен, дотрчао је до железничара и обавестио их је, па су позване Хитна помоћ и полиција.
И једног осамнаестогодишњег младића из Чачка је ударила струја исте јачине док је покушавао да на вагону-цистерни направи селфи. Он је заједно с двојицом другова био на претоварном колосеку у близини железничке станице, где су се сликали мобилним телефонима. У једном тренутку младић се попео на цистерну и највероватније хтео да уради селфи. Када је подигао руку, упао је у струјно коло и ударила га је струја огромног напона, будући да се ради о контактном возу који је повезан са струјним водом.
Светски тренд прављења селфија био је фаталан и за тинејџере из Индије, након што их је прегазио воз док су позирали између две пруге у источном Делхију. Настрадали су с пријатељима отишли на пругу да би се фотографисали испред долазећих возова. Они су били толико заокупљени прављењем фотографија да нису успели на време да се склоне са пруге.
Две девојке из Мексика погинуле су након што их је ударио авион док су у близини писте хтеле да направе селфи. Како су пренели медији, њих две највероватније нису чуле авион због буке. Крило спортског авиона ударило је девојке по глави и нанело им смртоносне повреде, услед којих су преминуле на лицу места.
Зависници од „Инстаграма” за добру слику и фоловере често сликају најлуђе фотографије.
Тако је заштитник животиња Сомнат Мхатре умро је од уједа кобре коју је покушао да пољуби зарад ефектног селфија, пренео је „Дејли мирор”. Младић је био волонтер, спасавао је змије и бринуо се о њима. Током живота, тај осамнаестогодишњак помогао је да више од стотину особа избегне смрт. Познаници младића рекли су да је Мхатре требало да однесе кобру пронађену под точковима аутомобила на безбедно место. Након што је змија спасена, он ју је принео лицу да би је пољубио у главу, а затим направио селфи, али га је кобра угризла за груди. Након инцидента, локални активисти за права животиња апеловали су на власти да предузму мере против дељења фотографије и видео-снимка на којима су приказани трикови са змијама.
Изгорео на возу
Др Иван Ракић с Одељења пластичне и реконструктивне хирургије клинике у Тиршовој у Београду рекао је да су имали случај пацијента који је био тешко повређен.
“ Пацијент је покушао да направи селфи с врха воза, али није знао да ће налетети у поље високог напона, где је задобио тешке опекотине. Три месеца смо га лечили – казао је Ракић, и додао да технологија има својих предности, али да треба бити пажљив при њеној употреби. – Такве ситуације се дешавају када се технологија да детету, које мање зна о опасностима. Фотографишу се где други не смеју, а то су обично места која су врло опасна, и тада се повреде дешавају. “
Један од фактора толике популарности селфија, по речима психолога, јесте жеља да се повежемо с људима који нас окружују, и то преко фотографија уз помоћ којих себе представљамо другима и свету. Друштвене мреже су створиле амбијент који тражи од нас да размишљамо о себи као појединцу и да друге обавештавамо о себи и ономе што радимо у току дана
Због све већег броја таквих случајева, многе државе су покренуле кампање путем којих упозоравају конзументе селфија да се клоне подручја на којима је то опасно. У Индији је, по истраживањима, забележен већи број смртних случајева повезаних са селфијем него у било којој другој земљи на свету. У Мумбаију постоји 16 зона где је zabraweno slikawe селфија. Русија је друга земља по броју селфи смрти и у тој земљи је покренута маркетиншка кампања којом се упозорава да се не слика на одређеним местима у саобраћају и на високим надморским висинама.
Д. Николић