Представљен Новосадски волонтерски сервис
НОВИ САД: Први кораци и модели пројекта “Новосадски волонтерски сервис”, чији су иницијатори Омладинска престоница Европе “ОПЕНС 2019” и Фондација “Нови Сад 2021”, представљени су у Градској кући.
Новосадски волонтерски сервис представља онлајн платформу на којој ће организације и институције на нивоу града моћи да представе своје програме и пројекте које желе да реализују, а са друге стране ту су појединци, млади који желе да искористе слободно време тако што ће да волонтирају, чиме се успоставља дијалог између актера.
- У перспективи се тежи да платформа добије подршку Града – казала је координаторка волонтера Дејана Балтес. – Оно што је значајно јесте да су створени услови за један такав одрживи механизам у волонтеризму и желимо да пошаљемо поруку да је волонтирање леп гест који доноси искуство и познанство.
Према мишљењу руководиоца пројекта “Новосадски волонтерски сервис” Војислава Пркосовачког, волонтерски сервис је посебна форма волонтирања и нека врста пешчаног сата која пружа услуге понуде и потражње. Волонтери могу да приступе платформи, потраже могућност волонтирања, а исто тако да на платформу ставе своје описе волонтирања. Волонтерски сервис није намењен само младима од 15 до 30 година, него свим суграђанима, што је новина у волонтеризму.
О волонтеризму се у последњих неколико дана прича и поводом највећег мозаика на свету који се до пре два дана налазио на Тргу слободе, а који је, у организацији Удружења “Чепом до осмеха”, правило 300 волонтера.
- Приликом прављења мозаика имали смо волонтере од три до 80 година – испричала је председница удружења “Чепом до осмеха”. – Пре тога смо организовали тронедељно сортирање чепова на које су се људи одазивали и ту су се већ створили позитивна енергија и тимски дух. Битно је кроз волонтирање подстицати људе и давати им до знања да могу да се укључе.
Председник Фондације “Нови Сад 2021” Немања Миленковић истакао је да су, заједно са пројектом “Омладинска престоница Европе “ОПЕНС 2019” и хуманитарно-еколошком акцијом “Чепом до осмеха”, желели да покажу шта јединство и заједништво могу да учине за један град.
- Кроз подршку акцији “Мозаик за Гиниса” желели смо да покажемо шта наизглед безначајни чепови могу да учине за слику града, а са друге стране шта значи када се гради кључна реч за заједницу, а то је поверење – рекао је Миленковић. – То показује да је Нови Сад град који можда има хиљаду мана, али има једну велику врлину, а то је да живи живот, што је потврдио и овог пута. Надам се да заједништвом правимо један нови корак којим показујемо да град може да живи квалитетније.
Б. Павковић