Влада Србије предложила нове паркове природе
БЕОГРД: Влада Србије на данашњој седници донела је више одлука из своје надлежности међу којима је и Предлог уредби о проглашењу паркова природе Златибор и Радан, предложила је одлуку о отварању конзулата Србије у Анталији, Турска, и Перту, Аустралија, и предложила укидање виза за улазак у Србију за држављање Индонезије.
Влада је оценила да према својој геолошкој и биолошкој разноврсности области "Златибор" и "Радан" заслужују статус репрезентативних примера на територији Србије.
Уредбе омогућавају заштиту шумских станишта и очување дивље фауне, као и непокретних културних добара.
Парк природе Златибор обухвата близу трећине целокупне флоре Србије, од којих су многе од националног и међународног значаја, док се у саставу парка природе Радан налази највећи и највиши вулкански комплекс у Србији.
За управљача ових заштићених области предложено је Јавно предузеће Србијашуме, саопштено је из Владе Србије.
Влада је усвојила Предлог одлуке о отварању конзулата Србије у Анталији у Републици Турској и Перту у Аустралији.
Предлог је заснован на потреби ширења мреже почасних конзула Србије у овим државама.
Отварањем конзулата олакшала би се сарадња у областима културе, туризма и економије и омогућило привлачење нових инвестиција.
Влада је донела и Предлог о укидању виза за улазак у Србију за држављане Индонезије.
Овим би се у потпуности испоштовао принцип реципроцитета, јер су за грађане Србије током 2016. године укинуте визе за улазак у ову државу, наводи се у саопштењу.
Влада је утврдила Предлог закључка о усвајању споразума о бесповратним средствима из Труст фонда више донатора за развој статистичких капацитета III за спровођење Акционог плана за отварање података у Србији, између Канцеларије за информационе технологије и електронску управу и програма Уједињених нација за развој Отворени подаци - отворене могућности.
Отварање података у Србији омогућило би већу транспарентност и ефикасније пружање јавних услуга, што би грађанима олакшало свакодневницу, а приватном сектору пословање и једноставнију примену пословних идеја и креативног пословања.
Отварање података такође би значило и приближавање Србије европским административним стандардима. Пројекат је започет у августу 2017. године, а предвиђено је да траје до децембра 2019, стоји у саопштењу.